Ofis binalarında cephe tanımı
Face defining at office buildings
  1. Tez No: 84709
  2. Yazar: AHMET EMİN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ofis binalarında oluşturulan mimari cephelerin kütlesel biçimleniş, ofis temel tasarım kriterleri, çevreye uyum, anlamsal ifade, mimari estetik boyut çerçevesinde irdelenmesi, mevcut öznel-nesnel değerlendirmelerin incelenmesi, anlatılması, bu doğrultuda mimari cephelerin doğru tanımlanmasının ve yorumlanmasının sağlanmasıdır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur. 1. Bölüm' de: Sorunun tanımı yapılmış, çalışmanın amacı belirlenmiş, ofis binalarında oluşturulan mimari cephe ile kurulan görsel ilişki ve anlamsal ifade irdelenmiştir. Bu bölümde ofis binalarının mimari cephe oluşumunda, yapının iç mekan işlev ve bölümlenmelerinin dış biçim ve cepheye hacimsel, yüzeysel faktörlerin doğru tanımlanması ile yansımasının, yani ofis binalarında iç ile dış birlikteliğinin sağlanması amacımn yerinde bir karar olduğu; fakat yeterli olmadığı belirtilmiştir. Çünkü kentsel oluşumun en önemli öğelerinden biri olan ofis binalarının, yüklendikleri sorumluluk nedeniyle simgesel bir önem taşıdıkları belirtilmiştir. 2. Bölüm'de: Ofis tanımı, ofis temel tasarım kriterleri anlatılmış, çevre kavramı çerçevesinde cephe tamım cephe-kütle-çevre üçgeninde anlamsal ifade ve mimari estetik açısından değerlendirilmiştir. Bu bölümde yapay çevrenin inşam etkileyen, davranışlarım biçimlendiren bir olgu olduğu açıklanmıştır. 3. Bölüm'de: Cephe tanımlarının değerlendirilmesi için geliştirilen öznel ve nesnel değerlendirme tekniklerine değinilmiştir. Bu değerlendirme tekniklerinin örnek cephelerde uygulamaları yer almıştır. Mevcut değerlendirme tekniklerinin kendi aralarındaki bağlılaşımları ve yorumlamaları yapılmıştır. 4. Bölüm'de: Çalışmanın ulaştığı sonuç ve varılan nokta açıklanmıştır. Nesnel ve öznel değerlendirme tekniklerine ilişkin yorumlar yer almıştır. Ofis binalarının mimari cephe tanımına ait açıklamalar yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is, blocked shaping of forming architectural faces in office buildings, the main criterions of office design, being in complete harmony with surroundings, meaningful explanation, examining dimensional architectural esthetic, explaining present subjective-objective appraisements and in this direction to provide correct defining and commentment of architectural faceses. This study contains four sections. In the first section: The description of the problem has been made, the purpose of the study has been defined and eyful relation and meaningful statement in contact with the architectural faces, made in office buildings have been examined. In this section it has been stated that, in office buildings inside and outside unity should be realised but is not enough. And it has also been stated that, since the office buildings are the main parts of the cities, they should have symbolic responsibility to their environments. In the second section: The description of office, the main design criterions of office have been stated. The description of the architectural face, in accordance with the enviroment and architectural esthetic, has been examined. And in this section it has been explained that, the artificial environments have had important affects on behaviors of human-beings. In the third section: Objective and subjective appraisement technics for architectural faces have been examined. The application of these appraisement technics on samples may be seen. And the commentory of the present appraisement technics has been done. In the fourth section: The end of the study has been explained. The commentory of objective and subjective appraisement technics has been presented. The explanations for the architectural faces of office buildings have been done. Vll