Piroklastik kayaçların kazısı sırasında suya doygunluğun kollu galeri açma makinası kazı performansına etkisi
Effect of water saturation on cutting performance of roadheaders in excavation of pyroclastic rocks
  1. Tez No: 847181
  2. Yazar: ALİ TOLGA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kapadokya bölgesinde bulunan piroklastik kayaçlar kolay kazılabilen ve düşük dayanımlı yapılarından dolayı yeraltı soğuk hava deposu, otel ve restoran amaçlı projeler kapsamında kollu galeri açma makineleri (KGAM) tarafından kazılmaktadır. Kazılan piroklastik kayaçların su içerikleri yeraltı su gelirine ve iklimsel nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte ve meydana gelen bu değişiklikler KGAM' ların kazı performansını olumsuz etkilemektedir. Bu tez çalışmasında Kapadokya bölgesinde bulunan ve yeraltı soğuk hava deposu olarak kazısı yapılan 9 farklı çalışma sahasında KGAM'ların kazı performans parametreleri kuru ve sulu ortamlarda yapılan kazılar için kaydedilmiştir. Kazı sahalarından alınan numunelerin dayanım değerleri belirlenmiş ve elde edilen dayanım değerlerine bağlı olarak KGAM' ların kazı performansları kuru ve sulu ortam kazıları için teorik olarak ta hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sulu ortam kazılarında KGAM kazı performanslarının tüm kazı sahaları için artması beklenirken, arazi verileri sulu ortam kazılarında KGAM performanslarının düştüğünü göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları Kapadokya bölgesindeki piroklastik kayaçlar gibi düşük dayanımlı ve kil içerikli kayaların sulu ortamdaki kazısı sırasında teorik olarak hesaplanan performans değerlerinin doğru sonuç veremeyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Roadheaders excavate pyroclastic rocks in the Cappadocia region within the scope of underground cold storage, hotel, and restaurant projects due to their easy-to-excavate and low-strength structures. The water content of excavated pyroclastic rocks may vary depending on groundwater income and climatic reasons, and these changes negatively affect the excavation performance of roadheaders. In this study, the excavation performance parameters of roadheaders were recorded for excavations in dry and aqueous environments at 9 different sites in the Cappadocia region, where underground cold storage was excavated. The strength values of the samples taken from the excavation sites were determined. Excavation performances of roadheaders were calculated theoretically for dry and saturated conditions excavations. According to the results, while roadheader excavation performances in aqueous environment excavations were expected to increase for all project field data showed that roadheader performances decreased in aqueous environment excavations. The results of this study have shown that theoretically calculated performance values cannot give accurate results during the excavation of low-strength and clay-containing rocks, such as pyroclastic rocks in the Cappadocia region, in an aqueous environment.