A framework for BIM-based construction planning and simulation in underground metro projects
Yer altı metro projelerinde BIM tabanlı inşaat planlaması ve simülasyon çerçevesi
  1. Tez No: 847258
  2. Yazar: SAMİ BATUHAN KALPAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi, bir inşaat projesinin yaşam döngüsü boyunca inşaat sürecini tasarlamak, entegre etmek, yönetmek ve görselleştirmek için akıllı bir 3D model oluşturmayı ve kullanmayı içeren bir bilgi yönetimi sürecidir. BIM'den kazanılan değerin fark edilmesiyle birlikte, etkin bir proje yönetimini ihtiyacı sebebiyle BIM ile yürütülen yeraltı metro projeleri giderek yaygınlaşmaktadır. BIM tabanlı ilerleme takibi ve iş planlaması, BIM modelinde yer alan hem uzamsal hem de uzamsal olmayan bilgileri kullanan iki faydalı uygulamadır. Gerçek zamanlı ilerlemenin görselleştirilmesi ve iş programı simülasyonu, karar vermeyi ve olası sorunların tespit edilmesini kolaylaştırdığından, bu iki uygulama daha etkili inşaat yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, metro projeleri, BIM araçlarının genellikle uygun olduğu geleneksel üst yapı binalarından oldukça farklıdır; bu nedenle, BIM'in demiryolu sistemleri için biraz sınırlı bir kullanımı vardır. Ayrıca, şantiyede elde edilen veriler ile BIM modelleri arasındaki tutarsızlık, inşaat projelerinde BIM kullanımının etkinliğinin ve güvenilirliğinin azalmasına yol açan başka bir konudur. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan ve devam eden bir metro inşaatı projesi, bahsedilen konular üzerinde durularak incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, BIM tabanlı ilerleme takibi ve iş planlaması uygulamasını incelemek ve incelenen projeden elde edilen bulgulara dayanarak yeraltı metro projelerinin geoteknik ve yapısal inşaatında ilerleme takibi ve iş planlaması için bir çerçeve önermektir. Önerilen çerçeveyi değerlendirmek için sektör uzmanlarıyla birebir görüşme yoluyla bir mülakat yapılmıştır. Mülakat sonuçları, önerilen çerçevenin metro projelerinde proje takvimi simülasyonu ve ilerleme izleme modelleri oluşturma sürecini önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) is an information management process that involves creating and using an intelligent 3D model to design, integrate, manage and visualize the construction process throughout the lifecycle of a construction project. As the value gained from BIM has been realized, underground metro projects carried out with BIM have been becoming more and more common due to the necessity of an effective project management. BIM-based progress tracking and scheduling are two useful practices which utilize both spatial and non-spatial information contained in BIM model. These two applications play an important role in more effective construction management since visualization of real-time progress and schedule simulation facilitates decision-making and detection of possible problems. However, metro projects are obviously different from conventional superstructure buildings which BIM tools are generally convenient for; therefore, BIM has a slightly limited use for railway systems. In addition, inconsistency between data gathered on site and BIM models is another issue that leads to a decreased efficiency and reliability of BIM use in the construction projects. In this study an ongoing metro construction project in Türkiye has been investigated by focusing on the issues mentioned. The objective of this research is to examine the implementation of the BIM-based progress tracking and scheduling of metro projects, then propose a framework for progress monitoring and scheduling in geotechnical and structural construction of underground metro projects based on the findings of the investigated project. An interview questionnaire has been conducted to evaluate the proposed framework via one-on-one interviews with the industry experts. Questionnaire results demonstrates that the proposed framework has the potential to significantly improve the process of creating project schedule simulation and progress tracking models in metro projects.