Sosyal medya bağımlılığının depresyona eğilim üzerindeki etkisi
The effect of social media addiction on tendency to depression
  1. Tez No: 847908
  2. Yazar: ZEHRA KOÇYİĞİT BULCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Sosyal medya bağımlılığı ile depresyona eğilim arasındaki olası ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, gözlemsel, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma şeklinde planlanmıştır. Araştırmamızın evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan 2812 kişi oluşturmuştur. Mevcut evrenden basit rastgele örneklem çekme metodu ile %95 güven %5 hata payı ile ulaşılması planlanan asgari kişi sayısı 339 olarak bulunmuştur. Bu doğrultuda çalışmamızın dahil edilme kriterlerini karşılayan 343 hastaya ulaşılmıştır. Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve tarafımızca oluşturulan Sosyo-Demografik Veri Formu katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the possible relationship between social media addiction and tendency to depression. Materials and Methods: The study was planned as a single-center, observational, descriptive and cross-sectional study. The population of our research consists of 2812 people working at the Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center. The minimum number of people planned to be reached with 95% confidence and 5% margin of error by using the simple random sampling method from the existing population was found to be 339. In this regard, 343 patients who met the inclusion criteria of our study were reached. Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS), Beck Depression Scale (BDI) and the Socio -Demographic Data Form created by us were applied to the participants by face-to-face interview method.