Edirne'de kentleşme sürecinde, kentsel alanların değişimi ve gelecekteki kentsel alanların kullanımına bir öneri
A Proposal for the use of the future urban areas and the change of those areas in the duration of becoming a 'city' in Edirne
  1. Tez No: 84809
  2. Yazar: ERCÜMENT TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. İHSAN SANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, kentsel alanların gelişiminin, Edirne ilinde uygulanması aşamasından başlayarak, karşılaşılan sorunlar, bu sorunların kentsel alanları nasıl etkilediğinin tespit edilmesi ve kentsel alanların imar düzenlemesi yapılırken modern mimarlık ve şehircilik ilkelerine göre, göz önüne alınması gereken etken ve donatımların ne ölçüde dikkate alındığının ortaya konmasını ve bunların nasıl uygulanmasını gerektiğini amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde tezin amacı, kapsamı ve çalışma yöntemi anlatılmıştır. ikinci bölümde Edirne bölgesinin konumu ve fiziksel özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Edirne'nin tarihsel süreç içerisinde kentsel alan gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde kentsel alan kavramı ve Edirne'de kentsel alanların öncesi ve bugünkü durumu Beşinci bölümde elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve bu sonuçlara göre kentsel alanların kullanımına öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to determine the problems being met from the beginning of carrying out the development of urban area in Edirne, during the realization of the architecture of urban areas. It has been planned to find out how the factors and equipments of the principle of model architecture and civil engineering are being paid attention and how it should be carried out while realizing the arrangement of urban areas architecture. In the first chapter of this thesis, the aim, the comprehension and the studying method is namated. In the second chapter, the location and the physical feature of Edirne and it's region is stated. In the third chapter, the development of urban area in the historical period of Edirne is studied. In the fourth chapter, the concept of urban area, the previous time of urban area in Edirne and the position of it in the present time is narrated. In the last chapter, the results which is received are estimated and by these results some suggestions about the usage of urban areas has been offered.