Atıksuların akarsulara deşarjı sonrasında oluşan kirlilik-Alanya Antalya Gazipaşa bölgesi değerlendirmesi
Pollution after the discharge of wastewater in to river-evaluation of Alanya Antalya Gazipasa region
  1. Tez No: 848137
  2. Yazar: KADER KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ GÜNEŞ DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Antalya Alanya Gazipaşa Bölgesi'nde bulunan İnceağrı Çayı'ndaki kirlilik yüklerini tespit etmek amacıyla evsel atıksu arıtma tesisi deşarj noktası baz alınarak 2022 ve 2023 Nisan aylarında beş farklı noktadan numune alınmıştır. Bu numunelerin pH, elektriksel iletkenlik, sıcaklık, çözünmüş oksijen, kimyasal oksijen ihtiyacı, amonyak azotu, nitrit azotu, bulanıklık, renk, sertlik, kalsiyum, magnezyum, klorür, alkalinite ve sodyum analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre pH, elektriksel iletkenlik, sıcaklık, çözünmüş oksijen, kimyasal oksijen ihtiyacı, amonyak azotu, nitrit azotu, bulanıklık, renk, sertlik, kalsiyum, magnezyum, klorür, alkalinite ve sodyum değerleri sırasıyla 7.31-7.84, 438-2082 µS/cm, 15,4-16,7 o C, 4-5,4 mg/L, 0,012- 2,9867 mg/L, -0,0636-1,1326 mg/L, 0,0019-0,0254 mg/L, 0,4-3,23 NTU, 8,4435- 52,5127 Pt-Co, 212-504 mg/L CaCO 3 , 144-232 mg/L CaCO 3 , 56-272 mg/L CaCO 3 , 7- 20,99 mg/L, 188-220 mg/L CaCO 3 ve -0,1676-412,804 mg/L olarak tespit edilmiştir. Evsel ve endüstriyel atıksu deşarjları, nehir suyunun sulama suyu olarak kullanılması, bölgedeki hayvancılık faaliyetleri ve topografik eğim su kalitesi değişiminin sebepleri olarak gösterilebilir. Özellikle çayın denize döküldüğü A5 noktasındaki durgun suda su kalitesi oldukça zayıftır. İlgili alanda suların uygun bir yöntem ve projeyle denize açılması ve sularla ilişkili faaliyetlerin denetim altına alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were taken from five different points in April 2022 and April 2023 based on the discharge point of the domestic wastewater treatment plant to determine the pollution loads in İnceağrı Stream in Antalya Alanya Gazipaşa Region. These samples were analyzed for pH, electrical conductivity, temperature, dissolved oxygen, chemical oxygen demand, ammonia nitrogen, nitrite nitrogen, turbidity, color, hardness, calcium, magnesium, chloride, alkalinity, and sodium. According to the analysis results, pH, electrical conductivity, temperature, dissolved oxygen, chemical oxygen demand, ammonia nitrogen, nitrite nitrogen, turbidity, color, hardness, calcium, magnesium, chloride, alkalinity, and sodium values were 7.31-7. 84, 438-2082 µS/cm, 15.4-16.7 o C, 4-5.4 mg/L, 0.012-2.9867 mg/L, -0.0636-1.1326 mg/L, 0.0019-0.0254 mg/L, 0.4-3.23 NTU, 8.4435-52.5127 Pt-Co, 212-504 mg/L CaCO 3 , 144-232 mg/L CaCO 3 , 56-272 mg/L CaCO 3 , 7-20,99 mg/L, 188-220 mg/L CaCO 3 and -0,1676-412,804 mg/L, respectively. Domestic and industrial wastewater discharges, use of river water as irrigation water, livestock breeding activities in the region, and topographic slope can be shown as the reasons for the change in water quality. Especially in the still water at point A5 where the river flows into the sea, the water quality is very poor. In the relevant area, the waters should be opened to the sea with an appropriate method and project and the activities related to the waters should be controlled.