Polimerik optik fiberler ile dokunan kumaşların dokumadaki bükülme yapısına göre analizi
Analysis of polymeric optical fibers (POF) woven fabrics with respect to bending
- Tez No: 849334
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezin amacı, POF'un (polimerik optik fiberin) ışık zayıflaması ve POF kumaşın parlaklığı ile ilgili olarak bir yumuşak eğirme yöntemi (melt-spinning) ve dokuma kılavuzu oluşturmaktır. POF'un sürekli üretim yöntemleri ve POF dokuma sistematik olarak literatürde araştırılmıştır. Hem yumuşak eğirme yöntemi hem de dokuma için ön denemeler ve ana denemeler yapılmıştır. Üretilen POF'lar optik olarak zayıflama ve mekanik olarak çekme mukavemeti testi ile analiz edilmiştir. Ancak POF için en önemli mekanik test, sonraki dokuma denemeleri sırasındaki dokunabilirliğidir. Dokuma kumaş denemeleri için parametreler, makine ayarı gibi dış etkenler ve motif gibi iç faktörler olarak sınıflandırılmıştır ve bu faktörlere göre denemeler gerçekleştirilmiştir. Üretilen kumaşlar, parlaklık testi ölçümü ile analiz edilmiştir. POF üretiminin malzeme seçimi, ışık yoğunluğunun fiber üzerinden geçirilebilen zayıflama etkisi açısından merkezi bir rol oynamaktadır. Bazı fiberler uygun bir zayıflama etkisi göstermesine rağmen, yüksek çekme mukavemetlerine rağmen kırılgan olmaları nedeniyle kullanılamazlar. PMMA-PP'nin ortalama zayıflama değeri diğer gruplara göre on kat daha yüksek olan 30 dB/m'dir. Dokumada kullanılacak POF'un çapı azaldıkça dokuma yapılmasını mümkün kılmaktadır. Çözgü ipinin gerilimi, atkı sıklığı ve atkı besleyicide alüminyum plaka kullanımı gibi parametreler, kumaşın parlaklığını ve kumaşın stabilizasyonunu kumaş desenin etkisi kadar etkilemektedir. Son deneme kumaşları için ortalama parlaklık 34.78 cd/m2'dir ve bu değer, ön deneme kumaşlardan 15 kat daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is creating a melt-spinning and weaving guideline with regard to the attenuation for the POF (polymeric optical fibres) and the luminance for the POF fabric.Continuous production methods of POF and weaving POF are systematically researched in literature. Pre-trials and main trials for both melt spinning and weaving are handled. The produced POF are analysed optically by attenuation and mechanically by tensile strength test. The most important mechanical test for the POF however is its weaving ability during the subsequent weaving trials. The parameters for the woven fabric trials were classified as external such as machine adjustment and internal factors as pattern and the trials are carried out according to these factors. The produced fabrics are analysed by luminance test measurement.The materials selection of POF production plays a central role in light intensity through the fibre as attenuation. Although some fibres show a suitable attenuation effect, the fibres are too brittle to be used despite their high tensile strength. PMMA- PP has an average attenuation of 30 dB/m, which is ten times higher than other groups. The diameter of POF to be used in weaving allows weaving as it decreases. Parameters such as warp tension, weft density and use of aluminium plate on the weft feeder affect the luminance of fabric and stabilization of fabric as well as the fabric pattern. The average luminance is 34.78 cd/m2 for final trial fabrics, which is 15 times higher than pre-trials fabrics.