Ülseratif kolit hastalarında fekal biyobelirteç düzeylerinin araştırılması
Investigation of fecal biomarker levels in ulcerative colitis patients
- Tez No: 849336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Ülseratif kolit (ÜK) çok faktörlü etiyolojiye sahip, remisyon ve aktivasyon dönemleriyle seyreden inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Tanı ve takipte kullanılan kolonoskopi invazif ve maliyetli olduğundan ÜK'nin tanısında ve hastalık aktivitesinin ölçümünde invazif olmayan biyobelirteçler önem kazanmıştır. Çalışmamızda, ÜK'de fekal kalprotektin (FK) ve fekal laktoferrin (FL) düzeylerini 3 farklı hastalık aktivite indeksiyle korelasyonunu değerlendirmeyi ve hastaların peri-nükleer anti nötrofil antikor (p-ANCA) sonuçlarının hastalık şiddeti ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kohort olarak planlanmış olup, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01.05.2023 ve 01.09.2023 tarihleri arasında Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran ve/veya Gastroenteroloji servisinde yatmakta olan ÜK tanılı 80 hasta çalışmaya alınmıştır. 'Truelove ve Witts' (TLW) aktivite indeksi, SEO indeksi ve Mayo Skoru kullanılmıştır. Hastalardan alınan gaita örneklerinde FK ve FL düzeyleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA), kan örneklerindeki p-ANCA varlığı İndirek immün floresan antikor (İİFA) yöntemi ile çalışılmıştır. Bulgular: FK, FL ve sedimantasyon düzeyleri ağır hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. ROC analiz sonuçları MAYO, TLW, SEO sınıflamalarına göre sırasıyla FK için AUC:0,901-0,733-0,827 ve FL için AUC: 0,719-0,719-0,697 şeklinde bulunmuştur. Hesaplanan sınır değerler 3 skorlama sisteminde de FK için 300µg/g üzeri; FL için ise 130µg/g üzeri değerler elde edilmiştir. MAYO ve SEO sınıflamasında ağır olan hasta grubunda ANCA pozitifliği ve formalin dirençli ANCA pozitifliği hafif olan hasta grubuna göre istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Tartışma ve Sonuç: FK ve FL düzeyleri hastalık şiddetini belirlemede çalışmamızda ve literatür verilerinde ayırt edici olduğu görülmüştür. Aktif hastalık semptomları olan hastalarda FK ve FL; yardımcı olabilecek yararlı takip belirteçleridir. Bu biyobelirteçlerin klinik optimal uygulamalarını belirlemek için daha büyük çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Ulcerative colitis (UC) is an inflammatory bowel disease that has a multifactorial etiology and progresses with periods of remission and activation. Since colonoscopy used in diagnosis and follow-up is invasive and costly, non-invasive biomarkers have gained importance in the diagnosis and measurement of disease activity. In our study, we aimed to evaluate the correlation of fecal calprotectin (FC) and fecal lactoferrin (FL) levels with 3 different disease activity indexes in UC and to investigate the relationship between peri-nuclear anti-neutrophil antibody (p-ANCA) results and disease severity. Materials and Methods: Our study was planned as prospective cohort and 80 patients diagnosed with UC who applied to the Gastroenterology Polyclinic and/or were hospitalized in the service at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital between 01.05.2023 and 01.09.2023 were included in the study. Truelove and Witts (TLW) activity and SEO index, Mayo Score were used. FC and FL levels in stool samples taken from patients were studied by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) and presence of p-ANCA in blood samples was studied by Indirect immune fluorescent antibody (IIFA) method. Results: FC, FL and sedimentation levels were found to be significantly higher in the severe group. ROC analysis results were found as AUC for FC: 0.901-0.733-0.827 and AUC for FL: 0.719-0.719-0.697 according to MAYO, TLW, SEO classifications, respectively. Calculated cut-off values were obtained in 3 scoring systems: FC values above 300µg/g and FL values above 130µg/g. In the patient group with severe MAYO and SEO classification, ANCA positivity and formalin-resistant ANCA positivity were found to be statistically higher than in the mild patient group. Conclusion: FC and FL levels were found to be distinctive in determining disease severity in our study and literature data. These are useful follow-up markers that may be helpful in patients with active disease symptoms. Larger studies are required to determine optimal clinical applications of these biomarkers.