Rüzgâr sörfü sporcularının kullandıkları sörf markalarına yönelik marka güveni, marka tutkusu, marka tatmini ve marka sadakati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between brand trust, brand passion, brand satisfaction and brand loyalty levels for the surfing brands used by windsurfing athletes
  1. Tez No: 849421
  2. Yazar: HACI AHMET ETLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, rüzgar sörfü sporcularının marka güveni, marka tutkusu, marka tatmini ve marka sadakati düzeylerini ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çalışma, bu konuda geniş bir literatür incelemesi ve kapsamlı bir saha araştırması içermektedir. Çalışmanın temel amacı, rüzgar sörfü sporcularının markalara karşı tutum ve davranışlarını anlamak ve bu bilgileri marka yönetimi stratejilerine entegre etmektir. Araştırma, sporcuların demografik özellikleri, marka tercihleri ve markalarla olan duygusal bağlarını detaylı bir şekilde analiz eder. Araştırmada, marka güveni, tutkusu, tatmini ve sadakati ile ilgili mevcut literatür geniş bir şekilde incelenmiştir. Bu inceleme, marka ile tüketici arasındaki ilişkilerin çok boyutlu doğasını ve bu ilişkileri etkileyen faktörleri ortaya koymaktadır. Çalışma, nicel bir araştırma yöntemi kullanarak, rüzgar sörfü yapan bireyler üzerinde anket tabanlı bir saha çalışması gerçekleştirmiştir. Anket, marka tutkusu, güveni, tatmini ve sadakati ölçmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, katılımcıların demografik bilgileri de toplanmıştır. Araştırma sonuçları, rüzgar sörfü sporcularının markalara karşı yüksek düzeyde tutku ve sadakat gösterdiğini ortaya koymuştur. Marka güveninin ve tatmininin, bu sadakat üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, sporcuların demografik özelliklerinin (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir seviyesi) marka tercihleri üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bulunmuştur. Çalışmanın analiz kısmında, elde edilen bulgular detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Marka güveni ve tatmininin marka sadakati üzerindeki etkisinin yanı sıra, marka tutkusunun bu ilişkiyi nasıl şekillendirdiği üzerinde durulmuştur. Ayrıca, demografik faktörlerin ve kişisel deneyimlerin tüketicilerin marka tercihleri üzerindeki rolü tartışılmıştır. Araştırma, rüzgar sörfü sporcularının marka tercihlerinin, hem duygusal hem de fonksiyonel faktörler tarafından yönlendirildiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın sonunda, markaların rüzgar sörfü sporcularına yönelik daha etkili pazarlama ve marka yönetimi stratejileri geliştirmesi için pratik öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, hedef kitleye özgü pazarlama stratejileri geliştirmekten, müşteri geri bildirimlerine önem vermek ve uzun süreli müşteri ilişkilerine yatırım yapmaya kadar çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the levels of brand trust, brand passion, brand satisfaction, and brand loyalty among windsurfing athletes, as well as the relationships between these variables. The study includes an extensive literature review and a comprehensive field survey on this topic. The main aim of the study is to understand the attitudes and behaviors of windsurfing athletes towards brands and to integrate this information into brand management strategies. The research analyses in detail the demographic characteristics of the athletes, their brand preferences, and their emotional connections with the brands. The existing literature on brand trust, passion, satisfaction, and loyalty is extensively reviewed in the research. This review reveals the multidimensional nature of the relationships between brands and consumers and the factors influencing these relationships. The study uses a quantitative research method and conducts a survey-based field study on individuals who practice windsurfing. The survey is specifically designed to measure brand passion, trust, satisfaction, and loyalty. In addition, demographic information of the participants is also collected. The research findings indicate that windsurfing athletes demonstrate a high level of passion and loyalty towards brands. It has been observed that brand trust and satisfaction have a significant effect on this loyalty. Additionally, the demographic characteristics of the athletes (age, gender, education level, income level) have been found to have a noticeable effect on their brand preferences. In the analysis part of the study, the findings are evaluated in detail. The study focuses on how brand trust and satisfaction influence brand loyalty, as well as how brand passion shapes this relationship. Additionally, the role of demographic factors and personal experiences in consumers' brand preferences is discussed. The research reveals that the brand preferences of windsurfing athletes are driven by both emotional and functional factors. At the end of the study, practical suggestions are provided for brands to develop more effective marketing and brand management strategies for windsurfing athletes. These suggestions range from developing target audience-specific marketing strategies to valuing customer feedback and investing in long-term customer relationships