Spor eğitimi alan öğrencilerin geleceğe ilişkin tutumlarının araştırılması
Investigation of attitudes towards future of students taking sports education
  1. Tez No: 849480
  2. Yazar: MERT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin geleceğe yönelik tutumlarının ele alınan demografik değişkenlere bağlı olarak nasıl şekillendiğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma karşılaştırmalı tarama modelinde betimsel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde eğitim ve öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Fırat Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllülük esası ile katılmak isteyen öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu toplam 602 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada örneklem grubunun görüşlerini elde etmek ve veri toplamak amacı ile araştırmacının kendisi tarafından oluşturulan kişisel bilgi formunun yanı sıra dört alt boyuttan oluşan geleceğe yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan ölçek formundan elde edilen nicel verilerin analizleri lisanslı SPSS 22.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın geleceğe yönelik tutum ölçeğinde spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin eğitim aldıkları üniversite, yaş, medeni durum, gelir seviyesi değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Ayrıca araştırma grubundan elde edilen veriler doğrultusunda geleceğe yönelik tutum ölçeğinin alt boyutları arasında pozitif yönde 2 doğrusal, orta, yüksek ve çok yüksek düzeyde ilişki olduğu bunun da istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, spor eğitimi alan üniversite öğrencilerinin geleceğe yönelik tutumlarının okudukları üniversite, yaş, medeni durum ve gelir seviyelerine göre farklılık oluşturduğu, cinsiyet ve mesleğe yönelik tutumlarının ise geleceğe yönelik tutumlarına etki etmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca olumlu, iyimser, yeniliklere açık olma ve geleceği yönetme düşüncelerinin olumlu olmasının aynı şekilde geleceğe yönelik tutumlarına da olumlu yansımalar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bundan sonraki araştırmalarda örneklem grubuna meslek edinmiş çalışanları dahil etmek faydalı olacaktır. Ayrıca öğrencilere geleceğe yönelik kaygılı tutumlarını azaltmaya yönelik psikolojik danışma hizmetleri verilerek karşılaştıkları problemlere mantıklı çözüm bulabilmeleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine how the future attitudes of university students receiving sports education are shaped depending on the demographic variables discussed. This research was conducted with the descriptive research method in the comparative scanning model. The population of the research consists of students studying at the Sports Sciences Faculties of universities in the 2023-2024 academic year. The sample group consists of students studying at the Sports Sciences Faculties of Fırat University, Kahramanmaraş Sütçü İmam University and Çanakkale Onsekiz Mart University and who want to participate in the research on a voluntary basis. Sample group consists of a total of 602 students. In the research, in order to obtain the opinions of the sample group and collect data, a personal information form created by the researcher himself, as well as an attitude scale towards the future consisting of four sub-dimensions, was used. Analyzes of the quantitative data obtained from the scale form used were made with the licensed SPSS 22.0 package program. In the future attitude scale of the research, a statistically significant difference was found in the variables of university students receiving sports education, age, marital status and income level (p0.05). In addition, in line with the data obtained from the research group, it was determined that there was a positive linear, medium, high and very 4 high level relationship between the sub-dimensions of the attitude towards the future scale, and this was also statistically significant. As a result, it has been concluded that the attitudes of university students who receive sports education towards the future differ according to the university they study at, their age, marital status and income level, and that their attitudes towards gender and profession do not affect their attitudes towards the future. In addition, it has been concluded that being positive, optimistic, open to innovations and having positive thoughts about managing the future also have positive reflections on their attitudes towards the future. In future studies, it would be useful to include professional employees in the sample group. In addition, psychological counseling services can be provided to students to reduce their anxious attitudes towards the future, so that they can find logical solutions to the problems they encounter.