Samsun ili Havza ilçesi geleneksel konutlarının yapım tekniklerinin incelenmesi
Investigation of construction techniques of traditional residences in Havza district of Samsun province
  1. Tez No: 850119
  2. Yazar: EDA NUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Samsun ili Havza ilçesine bağlı yerleşimlerinde kültürel, sosyoekonomik ve mimari dokusu, günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş ender yerleşimlerdendir. Bu yerleşim yerindeki mevcut özellikler, kültürel miras niteliği taşımakta ve mirasın gelecek nesillere ışık tutması gerektiği düşünülmektedir. Bu amaçla bu yerleşim sınırlarında yer alan, yapım tekniği ve malzeme kullanımı açısından özgün örnekler barındıran; Bahçelievler, Ilıca, Çakıralan, Cevizlik, Mürsel, Mesudiye, İmircik ve Paşapınarı mahallelerinden her mahalleden 5 adet geleneksel konut seçilerek toplam 40 adet konut incelenmiştir. Yakın tarihte inşa edilen betonarme yapılar tez çalışmasında kapsam dışı bırakılmıştır. Yerleşim yerleri ile ilgili fiziksel değerlendirmeler, yerinde inceleme ve fotoğraflamalar sonucu elde edilen veriler üzerinden değerlendirilmiştir. Geleneksel konutların, yapım tekniği ve malzeme, srüktürel durum, kapı, pencere, çatı ve kat adedi analizleri ile çözümlemesi yapılmıştır. Geleneksel yapım teknikleri ile yapılan Bahçelievler Mahallesi'ndeki Ali Osman Ağa Konağı'nın korunarak bu tekniklerin gelecek nesillerin de görebilmesi için söz konusu yapının ayakta kalması sağlanabilmelidir. Çalışma sonucunda; yerleşimlerde mevcut mimari doku korunarak ve geleneksel yapım teknikleri ile mevcut şartların iyileştirilmesi ortaya konmuştur. Ayrıca yaşam kalitesi arttırılarak sosyal ve fiziksel mekanın özgün kalitesi arttırılarak sosyal ve fiziksel mekanın özgün kalitesinin korunmasının sağlanması ve mevcut potansiyellere ve sorunlara koruma ilke kararları doğrultusunda uygulanabilir çözümler getirilmesinin gerekliliği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cultural, socioeconomic and architectural texture of the settlements in the Havza district of Samsun province is one of the rare settlements that has survived until today. The existing features in this settlement constitute cultural heritage and it is thought that the heritage should shed light on future generations. For this purpose, located within the borders of these settlements, which contain unique examples in terms of construction techniques and material use; A total of 40 houses were examined by selecting 5 traditional houses from each neighborhood of Bahçelievler, Ilıca, Çakıralan, Cevizlik, Mürsel, Mesudiye, İmircik and Paşapınarı. Reinforced concrete structures built in recent history are excluded from the thesis study. Physical evaluations of the settlements were evaluated based on the data obtained as a result of on-site examinations and photographs. Traditional houses were analyzed by analyzing construction techniques and materials, structural situation, doors, windows, roofs and number of floors. The Ali Osman Ağa Mansion in Bahçelievler District, which was built with traditional construction techniques, should be protected and the building in question should be ensured to survive so that future generations can see these techniques. In the results of working; The existing conditions were improved by preserving the existing architectural texture in the settlements and using traditional construction techniques. In addition, it has been stated that it is necessary to ensure that the original quality of social and physical space is preserved by increasing the quality of life and the original quality of social and physical space, and to bring applicable solutions