Toplumsal sözleşme kuramcılarında özgürlüklerin sınırlanması probleminin 1982 Anayasası bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the problem of limitation of freedoms in social contract theorists in the context of the 1982 Constitution
- Tez No: 850396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özgürlük, bireyin kendi seçimleri üzerinde kontrol sahibi olmasıdır. Özgürlük yalnızca fiziksel eylemleri değil; düşünce, inanç ve yaşama hakkını da içermektedir. Toplumun bir arada yaşayabilmesi için belirli kurallara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kurallar toplumsal düzeni ve birlikteliği sağlayabilmek için gereklidir. Toplumsal sözleşme, savaş ve belirsizlikler içerisinde yaşayan bireylerin güvenli ve barışçıl bir toplum arayışı sonucu; doğal durumdan uzaklaşmaları ve düzenli bir yaşama geçmeleridir. Toplumsal sözleşmede devletin görevi, bireylerin güvenliğini sağlamak ve bu süreçte hukuki sınırlara uygun davranmaktır. Toplumsal sözleşmenin önde gelen isimlerinden Thomas Hobbes“mutlak devlet anlayışı”ile John Locke“sınırlı devlet anlayışı”ile Jean-Jacques Rousseau ise“genel irade”anlayışı ile öne çıkmaktadır. Hobbes olağanüstü durumların kaotik etkilerine vurgu yaparak; toplumsal düzeni korumak adına güçlü bir merkezi otoritenin gerekliliğini savunurken, Locke olağan durumda, bireylerin özgürlüklerini koruma ve adaleti sağlama amacını vurgulamaktadır Rousseau ise Anayasa ile devletin otoritesini sınırlayarak, meşruiyetini genel iradeye dayandırmaktadır. 1982 Anayasası, temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması konusunu olağan dönem ve olağanüstü dönem şeklinde ele almaktadır. Anayasanın ruhuna ve metnine bağlı kalarak, olağan dönemde getirilen sınırlamalar demokrasi prensiplerine uygun olmalıdır. Olağanüstü dönemde ise devlet, temel hak ve özgürlükleri tamamen ya da kısmen askıya alma yetkisine sahiptir. Bu çalışmada, toplumsal sözleşme incelenirken Hobbes, Locke ve Rousseau ile sınırlandırılarak temel hak ve özgürlükler 1982 Anayasası bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom is the individual's control over his or her own choices. Freedom includes not only physical actions but also thoughts, beliefs and the right to live. In order for society to live together, certain rules are needed. These rules are necessary to ensure social order and unity. The social contract is the result of individuals living in war and uncertainties seeking a safe and peaceful society; moving away from the natural situation and moving to an organized life. In the social contract, the duty of the state is to ensure the security of individuals and to act in accordance with legal limits in this process. Thomas Hobbes, one of the leading figures of the social contract, stands out with his understanding of“absolute state”, John Locke with his understanding of“limited state”and Jean-Jacques Rousseau with his understanding of“general will”. While Hobbes emphasized the chaotic effects of extraordinary situations and argued for the necessity of a strong central authority in order to preserve social order, Locke emphasized the aim of protecting the freedoms of individuals and ensuring justice in the ordinary state. Rousseau, on the other hand, limits the authority of the state through the Constitution and bases its legitimacy on the general will. The 1982 Constitution addresses the issue of limitation of fundamental rights and freedoms as ordinary and extraordinary periods. Adhering to the spirit and text of the Constitution, the limitations imposed in the ordinary period must be in accordance with the principles of democracy. In the extraordinary period, the state has the authority to suspend fundamental rights and freedoms in whole or in part. In this study, while analyzing the social contract, fundamental rights and freedoms are evaluated in the context of the 1982 Constitution by limiting Hobbes, Locke and Rousseau.