İslam ve Osmanlı hukukunda vasiyet
Testament in Islamic and Ottoman law
  1. Tez No: 851641
  2. Yazar: KHADEEJA ABDULSATTAR SADEQ ALSULAIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Vasiyet, kişinin hayatta iken kendi mal varlığı üzerinde ölümü sonrasındaki süreç için de serbestçe tasarrufta bulunma hakkını ifade eder. İslam hukukunda vasiyet konusunda çeşitli düzenlemeler yapılmış olup, mirasçıların ve vasiyet edilen kişilerin haklarının korunması gibi konular hükme bağlanmıştır. Mirasın üçte birinden daha fazla olan veya varislerden herhangi biri lehine yapılacak vasiyetin geçerliliği ise diğer varislerin iznine bağlı kılınmıştır. Osmanlı hukukunda vasiyetin hukuki geçerliliği ve uygulanışında İslam hukuku ile bir paralellik ve benzerlik görülmektedir. Osmanlı hukukunda vasiyetin yapılması için herhangi bir şekil şartı aranmamıştır. Vasiyet sözlü veya yazılı olarak yapılabilir. Ancak, vasiyetin ispat edilmesi açısından yazılı vasiyetin tercih edilmesi daha uygundur. Çalışmamızda vasiyet ve vasiyetin hukuki kanıtı niteliğinde olan vesikalar, Osmanlı hukuku özelinde İslam hukuku açısından ele alınmıştır. Bu bağlamda vasiyetin tarihi, diğer toplumlardaki durumu, içeriği, vasiyetçi, varisler ve vasiyet edilen kişiler açısından hukuki geçerliliğinin temel şartları ele alınmıştır. Konu ayrıca Türk modern hukuku açısından da ele alınarak aralarındaki ortak ve özgün yönlerinin ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
A will expresses the right of a person to freely dispose of his or her property while he or she is alive, even after his or her death. Various regulations have been made regarding wills in Islamic law, and issues such as the protection of the rights of heirs and testatees have been ruled. The validity of a will that is more than one-third of the inheritance or made in favor of any of the heirs is subject to the permission of the other heirs. There is a parallelism and similarity with Islamic law in the legal validity and implementation of the will in Ottoman law. In Ottoman law, there was no formal requirement for making a will. A will can be made verbally or in writing. However, in terms of proving the will, it is more appropriate to prefer a written will. In our study, wills and documents, which are legal evidence of the will, are discussed in terms of Islamic law, specifically Ottoman law. In this context, the history of the will, its situation in other societies, its content, and the basic conditions of its legal validity in terms of the testator, heirs and testators are discussed. The subject is also discussed from the perspective of Turkish modern law and it is aimed to reveal the common and unique aspects between them.