Examining the relationship between cyberchondria level and e-health literacy and health promotion behaviors in adolescents
Adölesanlarda siberkondri düzeyi ile e-sağlık okuryazarlığı ve sağlığı geliştirme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 851788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma adölesanların siberkondri düzeyi ile e-Sağlık okuryazarlığı ve sağlığını geliştirme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Bu çalışma ilişki arayan tanımlayıcı araştırma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini Çorum il merkezinde bulunan devlet liselerinde öğrenin gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi g power yöntemi ile 542 kişi olarak belirlenmiştir. Eylül- Aralık 2022 tarihleri arasında Çorum il merkezinde bulunan devlet liselerinde öğrenim gören 800 öğrencinin katılımıyla tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu, Adölesanlarda e-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Adölesan Sağlığını Geliştirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze grup anketi yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; ortalama, standart sapma, sayı, yüzde Kolmogorov-Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, t-testi ve ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the relationship between adolescents' cyberchondria level and e-Health literacy and health promotion behaviors. Material Method: This study is a descriptive research looking for a relationship. The population of the research consists of students studying in public high schools in Çorum city center. The sample of the research was determined as 542 people using the g power method. It was completed between September and December 2022 with the participation of 800 students studying in public high schools in Çorum city center. Personal Information Form, Cyberchondria Severity Scale Short Form, Adolescent e-Health Literacy Scale, Adolescent Health Promotion Scale were used as data collection tools. Data were collected by face-to-face group survey method. In the analysis of data; Mean, standard deviation, number, percentage Kolmogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, t-test and ANOVA test were used.