Sosyal medya vasıtasıyla hukuk sistemini etkilemeye yönelik davranışlar
Behaviors aimed at influencing the legal system through social media
- Tez No: 853146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sosyal medya; günümüz itibariyle iletişim, reklam, haberleşme, bilgi edinme ve eğlence gibi pek çok farklı saikle, gerek bireysel gerekse toplumsal bazda sosyal yaşamın büyük bir bölümünü oluşturmuş ve insanın var olduğu her mecrada olduğu gibi bu alanda da çeşitli suç ve hukuki uyuşmazlıklar vuku bulmaya başlamıştır. Kullanıcılarına eş zamanlı, çok yönlü ve anlık içerik paylaşma imkânı tanıyan bu yeni teknolojinin ceza adaleti ve hukuk sistemi üzerinde de pek çok olumlu ve olumsuz etkileri oluşmaya başlamıştır. Özellikle kamuoyu oluşturma ve kitleleri harekete geçirme noktasında günümüzün en etkili vasıtalarından biri haline gelen sosyal medya, kimi zaman bilinçli ve kötü niyetli, kimi zamansa tamamen bilinçsiz bir şekilde, çok sayıda yanlış ve gerçek dışı bilginin süratli bir şekilde yayılmasına sebep olmaktadır. Gündem olan adli olaylarda mevcut şüpheli/sanıkların lekelenmeme hakkı ve masumiyet karinesi ihlal edilmekte, zaman zamansa soruşturmanın gizliliğine halel gelmektedir. Paylaşımların yapıldığı an ve sonrasında aktif bir denetleme yöntemi bulunmaması nedeniyle kamuoyu nezdinde şüpheli ve sanıklar“suçlu”ilan edilmektedir. Oysa bir suç isnadı altında kalan her birey, bağımsız ve tarafsız mahkemelerce adil bir yargılama neticesinde suçluluğu sabit oluncaya dek masum kabul edilmelidir. Bununla birlikte sosyal medyanın, bilinçli ve doğru kullanıldığı takdirde suçun adli makamlara ulaşması ve suça ilişkin delillerin toplanması bakımından ceza adaletinin tecellisinde olumlu etkisinin olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.
Özet (Çeviri)
Social media has constituted the major part of social life nowadays both on an individual and social basis with many different purposes such as communication, advertisement, telecommunication, information and entertainment and as in every area that people exist, different types of crimes and legal disputes have commenced to occur in this area too. Many different positive and negative impacts on criminal justice and legal system of this new technology giving oppurtunity to its users to share simultaneous, multifunctional and instant content have commenced to occur. Social media becoming especially one of today's critical manners in molding public opinion and mobilizing the mases, by sometimes intentionally and with bad faith, sometimes completely unintentionally causing many wrong and unreal information to disseminate rapidly, violates the rights not to be labeled as criminal and the presumptions of innocence of present suspects/ defendants of judicial cases becoming publicly interested and sometimes it causes breach of confidentiality of criminal investigation. As a consequence of the lack of an active inspection method at the time contents are shared and following sharing, suspects and defendants may be announced as“guilty”by public opinion. Whereas every person under the accusation of a crime shall be presumed as innocent until his/her guiltiness is confirmed by independent and impartial court as a result of fair jurisdiction. In addition to this, when social media is used mindfully and properly, it shall not be ignored that it have positive impact on manifestation of justice regarding gathering evidences concerning crime and reaching process of crime to judicial authorities.