Hastanelerin sosyal medya pazarlamasının hastaların sağlık algısına etkisi: İstanbul ilinde bir araştırma
The effect of social media marketing of hospitals on patients' health perception: A research in Istanbul province
- Tez No: 853718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde sağlık sistemleri, hastaneler, çok konumlu sağlayıcılar, tek başına muayenehaneler, ilaçlar, tıbbi cihaz üreticileri, sağlık planları, tüketici markaları ve daha fazlasını içeren hemen hemen her tür sağlık hizmeti bu sektördeki pazarı oluşturmaktadır. Hasta veya yaralı kişilerin sağlık hizmeti alark doktor ve hemşireler tarafından tedavi edilip bakımlarının yapıldığı yer olarak bilinen bu mekânlar hastenlerdir. Sağlık işletmeleri sağladıkları hizmeti almak isteyen tüketicilerini çekmek, onlara sağlık hizmeti yolculuklarında rehberlik etmek ve onları sağlık sistemi, hizmeti veya ürünüyle etkileşimde tutmak için oluşturulmuş bir stratejik destek ve iletişim sürecini sunmak istemektedirler. Dijital çağa bağlı olarak yayğınlaşan internet ağına bağlı olarak meydana gelen sosyal medya sanal topluluklar ve ağlar aracılığıyla bilginin, fikirlerin, ilgi alanlarının ve diğer ifade biçimlerinin oluşturulmasını ve paylaşılmasını kolaylaştıran etkileşimli teknolojilerdir. Metin gönderileri veya yorumlar, dijital fotoğraflar veya videolar ve çevrimiçi etkileşimler yoluyla oluşturulan veriler gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, sosyal medyanın can damarını oluşturmaktadır. Sosyal medya, bireyin gerçek veya çevrimiçi topluluklarla bağlantı duygusunu geliştirmeye yardımcı olabilirken etkili bir iletişim aracı da olabilmektedir. Bu kanalın tüketiciler tarafında etkisini keşfeden işletme sahipleri pazarlama stratejilerine bu alanı da eklemişlerdir. Hastaların sağlık hizmeti kalitesine ilişkin algılarını tanımlamak, ölçmek ve bu algıları neyin yönlendirdiğini daha iyi anlamak kritik hale gelmektedir. Sağlık planlarının, hastanelerin, doktorların ve genel olarak sağlık hizmetlerinin bugün hastalar tarafından nasıl görüldüğüne dair genel bir durum belirlemesinin yapılması istenmektedir. Bu çalışma ile işletmelerin sağlık hizmeti sunduğu hastanelere yönelik yaptıkları tanıtımlarda kullandıkları sosyal medya faaliyetlerinin hasta tarafından duyu organları vasıtasıyla fziksel uyarılma olarak belirtilen algının hasta yönüyle nasıl bir etkiye neden olduğu belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Bu doğrultuda oluşturulan ankaet formu sonrasında Google Form şeklinde kullanılarak veriler elde edilmiştir. İstanbul ilinde hastane hizmetinden yararlanan sosyal medya kullanıcılarının alğılarına yönelik veriler elde edilmiştir. Toplanan 397 adetlik veri istattistik programlarından SPSS kullanılarak analizleir yapılmıştır. Yapılan Anova ve t testi neticesinde modele göre tasarlanan hipotezleirimizin kabul edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç neticesinde hastane hizmetleirnin doğru biçimde yapılması ve bunların sosyal medya kullanan tüketiciler açısından olumlu etkisinin meydana gelmesi yönlü yol izlenmesi gerektiğidir. İleride yapılacak çalışmalarda çalışmanın Türkiye geelinde de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the market in this industry consists of almost every type of healthcare, including health systems, hospitals, multi-location providers, solo practices, credentials, medical device manufacturers, health plans, tourist brands, and more. These places are known as the places where treatment care is provided by doctors and doctors who provide health care to sick or injured people. Healthcare businesses attract consumers who want the services they provide, guide them through their healthcare journey, and offer a support and communication process designed to keep them in touch with the healthcare system, service, or product. Social media, which emerged as a result of the internet network that has become widespread due to the digital age, are accessible technologies that can be stored, stored, stored interest and facilitate the feeding and sharing of other forms of expression through virtual communities and networks. User-driven content, such as text posts or comments, digital photos or videos, and study data via internet links, is the lifeblood of social media. Social media can help individuals stay connected to real or online communities while also being an effective communication tool. Business owners who discovered the productivity of this channel have added this area to their marketing systems. It becomes critical to better process patients' perceptions of health care quality, their use, and what guides these perceptions. An overview of how health plans, hospitals, doctors, and health care centers in general are distributed by their products today is desired. This study aims to determine what kind of entity the patient's perception is, which is defined as physical stimulation to be used by the patient's sensory organs through social media applications in the promotions of hospitals where healthcare services are provided. In this regard, after the pricing formula, data used in the form of Google Form was obtained. Data on the perceptions of social media users were obtained by utilizing hospital services in Istanbul. The collected 397 data were analyzed using SPSS, one of the statistical programs. As a result of ANOVA and t test, it was found that our hypotheses designed according to the model were accepted. This ultimately increases along the way to the correct delivery of hospital services and the positive effects on the productivity of social media users. It ensures that onward distribution is also recorded in Turkey.