COVİD-19'un İtalya'daki üretim sektörüne etkisi: Dünya Bankası şirket veri analizi
The impact of COVID-19 on manufacturing sector: World Bank company data analysis
  1. Tez No: 853883
  2. Yazar: ATAKAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geçmiş yıllardan bu yana dünya, salgın hastalıklarla mücadele etmiştir. Ancak, 2019 yılının başında başlayan ve hala yoğun olmasa da devam eden Covid-19 salgını ile birlikte dünya küresel anlamda sallantıya girmiştir. 2019 yılında Çin'in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 salgını daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. 25.10.2023 tarihine kadar Dünya Sağlık Örgütünün sitesinde yayınlamış olan resmi sayılara göre, dünya genelinde toplam 771.407.825 kişi Covid-19 salgınına yakalanmıştır. Dünya genelinde ise toplam ölüm sayısı 6.972.152'dir. Covid-19 salgını küresel anlamda sağlık, turizm, hizmet sektörlerini etkilemiştir. Dünya'nın bu tür bir salgını tahmin edememesinden kaynaklı dünya ekonomisinde de dalgalanmalar olmuştur. Bu araştırmada, Covid-19 salgınının İtalya üretim sektörüne etkisi incelenmiştir. Ayrıca, Covid-19 salgının ekonomilere ve üretim sektörlerine etkisi incelenmiştir. Sonrasında ise, İtalya ekonomisine ve İtalya'daki üretim sektörüne olan etkilerine bakılmıştır. Dünya Bankası tarafından yapılan ve resmi sitelerinde yayınlanan anket verilerinden yola çıkarak İtalya'da bulunan üretim firmalarının bu süreçten dönem dönem nasıl etkilendikleri incelenmiştir. Dünya Bankası tarafından yayınlanan anket üç dönem boyunca aynı katılımcılara yapılmıştır. İlk olarak 2020 yılının Mayıs ve Haziran ayları arasında, sonrasında ise 2020 yılının Kasım ve Aralık ayları arasında anket çalışması yapılmıştır. Son dönemde ise 2021 yılının Nisan ve Mayıs ayları arasında anket çalışması yapılmıştır. Araştırmanın amacı, katılımcıların cevaplarındaki dönem dönem olan değişimleri izlemek ve İtalya'da bulunan üretim firmalarının ne düzeyde etkilendiğini anlamaktır. Araştırmanın sonuçlarına göre, dünya ekonomisi bu süreçte etkilenmiş ve büyüme oranları negatif yönde ilerlemiştir. Ülkelerin enflasyonları tarihi seviyelere ulaşmıştır. Dünya Bankası tarafından yapılan anket sonuçları incelendiğinde ise, firmaların Covid-19 salgını başlarında kapanmalara gittiği, satışlarında düşüşler olduğu, bir önceki döneme göre üretim seviyelerinde düşüş yaşandığı, bazı firmaların salgın sürecinde çevrimiçi çalışmaya geçtiği ve bu süreci daha hafif zarar ile atlattığı ve ürün bazında (hijyen ürünleri, maske, vb.) satışlarda ve üretimde büyük yükselişler olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Up to now, the world has struggled with epidemics. However, the world has been rough globally because of the Covid-19 epidemic which is started beginning of 2019 and it is still ongoing which is not intense. The Covid-19 epidemic which is started Wuhan, in China at 2019, afterwards spread all of the world. 771.407.825 people have been infected Covid-19 epidemic so far, according to the published-on World Health Organization website. The total deaths number is 6.972.152 on world-wide. The Covid-19 has been affected globally health, tourism and service sectors. There have been fluctuations in the world economy due to the world did not expect such an epidemic. In this research, the impact of the Covid-19 epidemic to the Italian production sector has been examined. Also, the impact of the Covid-19 epidemic to economies and production sectors has been examined. After that, the impact of to the Italian economies and Italian production sectors has been examined. Based on the survey data performed and published by the World Bank, it was examined how much the production sectors in Italy were affected by Covid-19 period time to time. The survey data which is published by the World Bank had been performed to the same company for three period. This survey performed firstly, between in May and June 2020, after that, between in November and December 2020. In the last period, this survey has performed between in April and May 2021. The aim of the research is to monitor the changes in the participants answers from time to time and understand how much the production companies in Italy are affected from Covid-19 epidemic period. According to the results of the research, the world economy was affected in this process and growth rates progressed negatively. Inflation of the countries has reached historical levels. When the survey results performed by the World Bank are examined, it is seen that companies went into closure at the beginning of the Covid-19 epidemic, there were decreases in their sales, there was a decrease in production levels compared to the previous period, some companies switched to online work during the epidemic and survived this process with less damage. It has also been observed that there have been great increases in sales and production on the product basis (hygiene products, mask, etc.).