Eşmolar konsantrasyonlu farklı karbonat kaynaklarının sıcaklık stresi altındaki yaşlı ticari yumurta tavuklarının verim özellikleri ve yumurta kabuk kalitesine etkileri
Effects of different carbonate sources with equimolar concentrations on production traits and egg shell quality of aged commercial laying hens in heat stress condition
  1. Tez No: 853941
  2. Yazar: ASLI SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SEFA PARLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni, Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma eşmolar konsantrasyonlu karbonat kaynaklarının sıcaklık stresi altındaki yaşlı ticari yumurta tavuklarının verim özellikleri ve yumurta kabuk kalitesine etkilerini belirlemek için Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü Deney Hayvanları Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Denemede eşmolar konsantrasyonlu sodyum bikarbonat (NaHCO3) ve sodyum karbonat (Na2CO3) karışımı (1M NaHCO3 + 1M Na2CO3) %16 HP ve 2.850 kg/kcal ME %4.0 Ca ve %0.4 P içeren mısır – soya küspesi ağırlıklı bazal rasyona % 0.10, %0.15 ve %0.20 seviyelerinde ilave edilip deneme rasyonları oluşturulmuştur. Deneme; kontrol (K: %0) ve 3 adet muamele grubu (I: %0.1; II: %0.15; III: %0.20) olmak üzere toplam 4 gruptan oluşturulmuştur. Deneme grupları beş tekerrürlü olup, her bir tekerrürde 4 adet yumurta tavuğu bulunmaktadır. Denemede 64 haftalık yaşta toplam 80 adet Lohman hattı ticari yumurta tavuğu kullanılmıştır. Deneme apartman tipi kafeslerde yürütülmüş olup, deneme kümesi 30 0C sıcaklık ve %60 nisbi nem olacak şekilde otomatize edilmiştir. Havalandırma ise otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Deneme süresi 56 gündür. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Denemede günlük 16 saat ışık + 8 saat karanlık aydınlatma programı uygulanmıştır. Aydınlatma şiddeti 15 lüks olarak standardize edilmiştir. Tavukların yumurta verimleri, kırık – çatlak yumurta sayıları, yem tüketimleri ve yem değerlendirme katsayısı verileri dönemsel olarak belirlenmiştir. Yumurta kalitesine (yumurta kabuğu kırılma direnci, yumurta kabuk kalınlığı, yumurta kabuk ağırlığı, yumurta kabuğu özgül ağırlığı ve yumurta ağırlığı) ilişkin özellikler ise denemenin 15., 30. ve 45. günlerinde belirlenmiştir. Deneme sonunda yumurta verimi bakımından grup ortalamaları arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Denemenin 30.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Selcuk University, faculty of Agricalture, department of animal sience, Experimental Animals Research Center to determine the effects of equimolar concentrations of different carbonate sources on the yield characteristics and eggshell quality of old commercial layer hens in heat stress condition. In the experiment, a mixture equimolar concentration of sodium carbonate (Na2CO3) and sodium bicarbonate (NaHCO3) (1M NaHCO3 + 1M Na2CO3) were added to the corn-soybean meal based ration containing 16% CP, 2.850 ME kcal/kg, 4.0% Ca and 0.4% P at 0.10%, 0.15%, and 0.20% levels, respectively. This experiment was consisted of 4 groups in total, including control (C: 0%) and 3 treatment groups (I: 0.1%; II: 0.15%; III: 0.20%). Experimental groups have five replications and each replication has 4 laying hens. A total of 80 commercial laying hens of the Lohman line at 64 weeks of age were used in the experiment. The experiment was carried out in apartment type cages, and the experimental set was automated at a temperature of 300C and a relative humidity of 60%. Ventilation was carried out automatically. The trial period is 56 days. Feed and water were given ad-libitum. In the experiment, a daily lighting program of 16 hours of light + 8 hours of darkness was applied. Illumination intensity is standardized as 15 lux. Egg production of hens, number of broken and cracked eggs, feed consumption and FCR data were determined periodically. The characteristics related to egg quality (eggshell breaking force, eggshell thickness, eggshell weight, eggshell specific gravity ang egg weight) were determined on the 15th, 30th and 45th days of the experiment.