Abdülazîz b. Ahmed b. Saîd ed-Dîrînî ve et-Teysîr fî ʿilmi't-tefsîr adlı eserinin tahkik ve tahlili
- Tez No: 855107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET SACİT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada (Hicri 7.asırda) XIII. yy' da yaşamış Eyyübî Devleti'nin yıkılışına Memlûk Devleti'nin kuruluşuna şahitlik etmiş Memlûk ulemâsı ve mutasavvıflarından Ebû Muhammed İzzüddîn Abdülazîz b. Ahmed b. Saîd ed-Dîrînî (ö. 694/1295) ve onun“et-Teysîr fî ʿilmi't-tefsîr”isimli eseri konu edilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Dîrînî'nin yaşadığı dönem, hayatı ve eserleri, ikinci bölümde; eserin tahliline bir basamak olması açısından tahkik tefsir eserlerinin kısaca tarihçesi ve genel özellikleri incelenmiş,“et-Teysîr fî ʿilmi't-tefsîr”nin muhtevası, uslûbu ve te'lif sebebi ayrıntılı bir şekilde tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde ise eserin tahkîkine (edisyon kritik) yer verilmiştir. Müellif bu çalışmayla, Memlûkler döneminde İslâmî ilimler alanında birçok eser te'lif etmiş, özellikle de Tefsîr alanına“et-Teysîr fî ʿilmi't-tefsîr”isimli eseri ile katkı sunmuştur. Fakat hak ettiği ilgiyi görememiş ve hakkında herhangi bir çalışma yapılmamış bir eser olması sebebiyle bu eseri gün yüzüne çıkarmak ve literatüre mütevazı bir katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study (in the 7th century Hijri) XIII. Ebu Muhammed Izzuddin Abdulaziz b. Ahmed b. Said ed-Dirini (d. 694/1295) and his work named“et-Teysir fi ʿilmi't-tafsîr”are the subject. In the first part of the study, which consists of three parts, the period in which Dirini lived, his life and works, in the second part; In terms of being a step in the analysis of the work, the history and general features of the poetic tafsir works were briefly examined, and the content, style and copyright reason of“et-Teysir fi ʿilmi't-tafsîr”were analyzed in detail. In the third chapter, the review of the work (edition critique) is given. With this study, he wrote many works in the field of Islamic sciences during the Mamluks period, especially he contributed to the field of Tafsir with his work named“et-Teysir fi ʿilmi't-tafsîr”, but he did not receive the attention he deserved and because there was no study about this work. It is aimed to make a modest contribution to the literature by bringing it to light.