Bebeği yoğun bakımda olan anneler ile sağlıklı bebeğe sahip olan annelerin maternal bağlanma açısından karşılaştırılması
A comparison of mothers with infants in intensive care and mothers with healthy infants in terms of maternal attachment
  1. Tez No: 855138
  2. Yazar: TUĞÇE ASİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma bebeği yoğun bakımda olan anneler ile sağlıklı bebeği olan annelerin maternal bağlanma açısından karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini bebeği yoğun bakımda olan ve sağlıklı bebeğe sahip olan 128 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 1 Mart- 31 Mayıs 2023 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Annelerin Tanımlayıcı Özellikleri Bilgi Formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) dir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to compare mothers whose babies were in intensive care unit and mothers with healthy babies in terms of maternal attachment. The sample of the study consisted of 128 mothers whose babies were in intensive care and 128 mothers with healthy babies. The data were collected between March 1 and May 31, 2023. The data collection tools used in the study were Information Form on Descriptive Characteristics of Mothers and Maternal Attachment Scale (MATS).