Balıkçı teknelerinde kullanılan sigorta türleri ve teminat yapıları
Scope of cover and type of insurance that used in fishery vessels
- Tez No: 855147
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Balıkçılık en eski uğraşlardan biri olmakla birlikte zaman içerisinde avlanma biçimleri oldukça değişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle kullanılan av araçları ve yardımcı ekipmanların da gelişimi artmıştır. Bu gelişme balıkçılığın daha büyük araç ve ekipmanlar ile ticari boyutta yapılmasının önünü açmıştır. Avlanan ürün miktarının artışı ve bu avcılığı gerçekleştirmek üzere teknelerle birlikte denizde geçirilen sürenin artması sonucu, denizde karşılaşılan risklerin sayısı ve maruz kalma olasılığı da buna bağlı olarak yükselmiştir. Riskin varlığı, bu riskin oluşturabileceği kayıpların bir şekilde telafi edilmesi gereğini doğurmuştur. Buradaki en büyük telafi mekanizması ve risk ile mücadele edecek araç“sigorta”dır. Balıkçı teknelerinde temel olarak üç çeşit sigorta teminatı uygulanabilir. Bunlar direkt olarak tekne ve üzerinde bulunan ekipmanın karşılaşabileceği riskleri kapsayan Tekne ve Makine Sigortası, Teknenin Üçüncü Şahıslara verebileceği zarardan dolayı Sorumluluk Sigortası (P&I : Protection and Indemnity : Koruma ve Tazmin) ve son olarak da tekne üzerinde görevli personel (kaptan, mürettebat), yolculara gelebilecek riskleri kapsam altına alan Ferdi Kaza Sigortasıdır. Bu çalışmada yukarıda bahsi geçen sigortalar hakkında bilgiler verilmiş olup balıkçılık için uygun teminat yapıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fisheries are one of the oldest occupations, and the way of fishing has changed considerably over time. With the development of technology has increased the fishing equipment and auxiliary equipment used. This development has enriched the way for commercial fishing with larger tools and equipment. As a result of the increase in the number of products caught and the time spent at sea with the boats to carry out this fishing, the number of risks encountered on the sea has increased and the probability of exposure has also increased accordingly. The existence of the risk has necessitated the compensation of the losses that this risk may cause in some way, the prominent compensation mechanism here and the tool to handle the risk is“insurance”. Basically, 3 types of insurance coverage can be applied to fishing boats. Hull and Machinery Insurance covers the risks that the boat and the equipment on it may face directly, Liability Insurance due to the damage that the boat may cause to third parties (P&I: Protection and Indemnity) and finally the personnel on the boat (captain, crew) Personal Accident Insurance, which covers risks. In this study, information regarding the mentioned insurances on above were given and proper coverage structures for fishing were examined.