Artırılmış gerçeklik ile yemek menüsü oluşturulması ve değerlendirilmesi
Creating and evaluating food menu with augmented reality
- Tez No: 855213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde restoranlar, yemek sektöründeki rekabetin artmasıyla birlikte müşterilerine farklı ve yaratıcı yemekler sunmak için çaba göstermektedirler. Artırılmış gerçeklik (AG) teknolojilerinin, sanal ortam ile gerçek dünya arasında bir etkileşim sağlayarak restoranların yemek menülerinde olumlu anlamda hızlı bir dönüşümü sağlayacağı öngörülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada, müşterilerin artırılmış gerçeklik teknolojisiyle ürünleri görsel açıdan daha gerçekçi görerek seçim yapmaları amaçlanmıştır. Çalışmada, on bir adet yiyecek ve iki adet içecekten oluşan artırılmış gerçeklik destekli QR menü oluşturulmuştur. Üç boyutlu modeller internet ortamından hazır bir şekilde içeriğe uygun olarak indirilerek Unity programına aktarılmış ve yazılım geliştirilmiştir. Oluşturulan yazılımın katılımcılar tarafından deneyimlenmesi istenmiştir. Uygulamayı deneyimleyen katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme soruları yüz yüze görüşme yöntemiyle sorulmuştur ve yanıtlar anlık olarak kaydedilmiştir. Katılımcıların özellikle bilgisayar teknolojileri ile alakalı meslekleri yapıyor olmaları, hazırlanan mobil uygulamanın geri dönüşleri için oldukça önemlidir. Çalışmada, mobil uygulamanın ürünleri sergilemekte ne derece etkili olduğu, pazarlama, rekabet ve insanlarla etkileşim boyutları ele alınmıştır. Bu süreçte, yemeklerin üç boyutlu olarak sunumu, menü tasarımı ve müşterilerin menüyü görüntüleme deneyimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, restaurants are striving to offer their customers different and creative dishes in response to increasing competition in the food industry. It is anticipated that Augmented Reality (AR) technologies will facilitate a rapid transformation in restaurant menus by providing interaction between the virtual environment and the real world in a positive manner. Accordingly, this study aims for customers to make choices by visually perceiving products more realistically with augmented reality technology. In the study, an augmented reality-supported QR menu consisting of eleven food items and two beverages was created. Three-dimensional models were downloaded from the internet in accordance with the content and transferred to the Unity program, where software was developed. Participants were asked to experience the created software. Semi-structured interview questions were asked to the participants who experienced the application through face-to-face interviews, and the answers were recorded instantly. It is particularly important for participants to have professions related to computer technologies for the feedback of the prepared mobile application. In the study, the effectiveness of the mobile application in showcasing products, as well as marketing, competition, and interaction with people, was addressed. Throughout this process, the presentation of meals in three dimensions, menu design, and customers' experience of viewing the menu were emphasized.