Yapay zekâ algoritması ile gerçekleştirilen anteroposterior sefalometrik analizin bilgisayar destekli dijital analiz ile kıyaslanması
Comparison of anteroposterior cephalometric analysis in artificial intelligence algorithm and computer-aided digital analysis
- Tez No: 855313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN SEZEN ERHAMZA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez çalışmamızın amacı; yapay zekâ destekli bir sefalometri çizim programı olan WebCeph programının, anteroposterior sefalometrik ölçümlerindeki güvenilirliğinin ve doğruluğunun manuel olarak dijital ortamda Dolphin programı (v.12.0) yardımıyla gerçekleştirilen ölçümlerle karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla arşivde bulunan tedavi öncesinde teşhis ve tedavi planlaması amacıyla alınmış toplamda 50 hastaya ait anteroposterior sefalometrik radyografiler dahil edilme kriterlerine uygun bir şekilde seçilmiştir. Çalışmamız, toplamda 23 adet anatomik landmark ve 21 adet ölçümün yer aldığı Grummons analizine göre gerçekleştirilecek şekilde planlanmıştır. Öncelikle Dolphin programıyla ölçümleri yapılan radyografiler daha sonra web tabanlı WebCeph programına yüklenip kalibrasyonu el ile gerçekleştirilmiş ve yapay zekâ dijitalleştirmesi aracılığıyla analizleri tamamlanmıştır. Daha sonra elde edilen analizler dijital ortamda çakıştırılarak Dolphin ve WebCeph programları aracılığıyla belirlenen aynı anatomik landmark arasındaki mesafe x ve y koordinatlarına göre ImageJ programı yardımıyla ölçülerek kaydedilmiştir. Ardından gözlemci içi güvenilirliğin araştırılabilmesi amacıyla 20 ölçüm tekrarlanmıştır. Radyografilerin kalibrasyonunun işaretlenmesinden analiz ekranı ortaya çıkana kadarki süre kaydedilmiştir. İstatistiksel incelemede eşleştirilmiş t-testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve gözlemci içi tutarlılığın belirlenmesi amacıyla ICC testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis study is evaluate the reliability and accuracy of the WebCeph program, an artificial intelligence-supported cephalometry drawing program, in anteroposterior cephalometric measurements by comparing it with measurements made manually in a digital environment with the Dolphin program (v.12.0). For this purpose, anteroposterior cephalometric radiographs of 50 patients, taken for diagnosis and treatment planning purposes before treatment, were selected in accordance with the inclusion criteria. Our study was planned to be carried out according to Grummons analysis, which includes a total of 23 anatomical landmarks and 21 measurements. First of all, the radiographs were measured with the Dolphin program, then they were uploaded to the web-based WebCeph program, their calibration was carried out manually, and their analysis was completed through artificial intelligence digitization. Then, the obtained analyzes were superimposed and the distance between the same anatomical landmark determined through Dolphin and WebCeph programs was measured by ImageJ program and recorded in x and y coordinates. Then, 20 measurements were repeated to investigate intraobserver reliability. The time from marking the calibration of the radiographs until the analysis screen appeared was recorded. In statistical analysis, paired t-test, Wilcoxon signed-rank test and ICC test were used to determine intra-observer consistency.