Jeotermal suların çevresel etkilerinin araştırılması
Investigation of environmental effects of geothermal waters
- Tez No: 855402
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DELİBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin de sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal enerjinin çevresel etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. İnsanlık tarihi kadar eski olan jeotermal enerji ve sıcak su kaynağı, dünyada çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Yıllar boyu enerji üretiminde fosil yakıtların kullanılmasıyla atmosfere salınan sera gazları; hem iklim krizine hem de doğal dengedeki bozulmalara neden olmuştur. Türkiye, küresel anlamda doğal gaz ve petrol gibi enerji kaynakları açısından yoksul, jeotermal kaynaklar açısından oldukça bereketli bir ülkedir. Jeotermal enerjinin çevreyi olumsuz etkilediği durumlara bakıldığında, akışkanların re-enjeksiyonunda yaşanan sorunlar ve ihmaller en sık karşılaşılan sebepler olmuştur. Jeotermal kaynakların kendini yenileyebilecek uygulamalarla kullanımının mümkün hale getirilmesi bir zorunluluktur. Aksi halde, insanlığın geleceği için oldukça önemli bir potansiyele sahip olan bu kaynakların zaman içerisinde potansiyellerinde önemli düşüşler gözlenecektir. Oysaki doğru mühendislik uygulamalarıyla, eğitimlerin ve denetimlerin güçlendirilmesiyle bunun önüne geçilebileceği ortaya konmuştur. Santrallerin çalışması sırasında, jeotermal akışkanın (sıvı+NCG) tamamının re-enjeksiyonunu garanti edebilen teknolojilerin, atmosferik ortamdaki salınımları engellemek için en etkili yöntemler olduğu bulunmuştur. Bütün dünyayı ilgilendiren enerji arzı ve kaynakların sürdürülebilirliği konusunda, uluslararası, ulusal ve yerel tüm aktörler birlikte ve çevreci bir yaklaşımla hareket etmelidir. Paris Anlaşması'nda da vurgulandığı üzere sanayi devrimi öncesi dönemle karşılaştırıldığında küresel ısınmanın mümkün olduğunca 2 °C'nin altında tutulması amacıyla küresel olarak birincil enerji kaynak kullanımında geleneksel karbon bazlı enerji kaynaklarını terk etmek bir zorunluluk haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the environmental effects of geothermal energy, one of the renewable energy sources that our country also posesses. Geothermal energy and hot water resources, which are as old as human history, have been used for various purposes in the world. Greenhouse gases released into the atmosphere due to the use of fossil fuels in energy production for years have caused both the climate crisis and disruptions in the natural balance. Turkey is a country that is relatively poor in terms of energy resources such as natural gas and oil, but very rich in terms of geothermal resources. When considering the cases in which geothermal energy has had a negative impact on the environment, problems in the reinjection of fluids and negligence have been the most common causes. It is a necessity to make it possible to use geothermal resources via renewable applications. Otherwise, these resources, which have a very important potential for humanity, will see significant declines in their potential over time. This can be prevented by implementing proper engineering practices, better training and supervision. It has been found that technologies that can guarantee the complete reinjection of geothermal fluid (liquid+NCG) during the operation of power plants are the most effective methods for preventing emissions to the atmospheric environment. In order to ensure the sustainability of energy supply and resources, which concerns the whole world, all international, national and local actors should act together and with an environmental approach. As emphasized in the Paris Agreement, it is now a necessity to abandon traditional carbon-based energy sources in primary energy consumption worldwide in order to keep global warming under 2 °C compared to the pre-industrial period.