Anevrizmatik subaraknoid kanama geçirmiş hastalarda coil embolizasyon uygulaması sonrasında vazospazm gelişen ve gelişmeyen olguların glaskow koma skoru, optik sinir kılıf çapı ve hemodinamik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of glasgow coma score, optic nerve sheath diameter and hemodynamic properties of patients who developed and did not develop vasospasm after coil embolization treatment in patients with aneurysmatic subarachnoid hemorrhage
  1. Tez No: 855443
  2. Yazar: TUĞÇE KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KOŞUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bilinç değişikliğine neden olabilecek etiyolojik nedenlerin çok çeşitli olması nedeniyle klinisyenin yardımcı tetkiklere başvurması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı anevrizmatik subaraknoid kanaması olan ve tedavi amacıyla coil embolizasyon işlemi uygulanan, postoperatif yoğun bakımda ve serviste 14 gün boyunca ultrasonografi yardımıyla bakılan optik sinir kılıf çapı ölçümü ile hastaların günlük olarak bilinç durumunu, hemodinamisini ve vazospazm ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım biriminde Aralık 2022 ve Haziran 2023 tarihleri arasında yapılmış prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamıza yoğun bakımda takip edilen 18-85 yaş aralığındaki hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik özellikleri ve yatak başı ultrason ile değerlendirilen optik sinir kılıf çapları, sistolik ve diastolik arter basınçları, kalp hızı ölçümleri kayıt edilmiştir. Bilinç değişikliği ölçeği olarak Glasgow Koma Skalası kullanılmıştır. Bulgular: Hastalar arasında demografik veriler açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Anevrizmatik subaraknoid kanama geçiren ve coil embolizasyon yapılan vazospazm gelişen hastalarda, vazospazm gelişmeyen hastalara göre optik sinir kılıf çapının ölçümleri 10-14. günler arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the wide variety of etiological causes that may cause changes in consciousness, the clinician must resort to auxiliary examinations. The aim of this study is to evaluate the daily state of consciousness, hemodynamics, and its relationship with vasospasm in patients with aneurysmatic subarachnoid hemorrhage who underwent coil embolization for treatment, by measuring the optic nerve sheath diameter with the help of ultrasonography for 14 days in the postoperative intensive care unit and ward. Material and Method: Our study is a prospective observational study conducted in the Anesthesia Intensive Care Unit of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine between December 2022 and June 2023. Patients between the ages of 18 and 85 who were interned in intensive care were included in our study. Demographic characteristics of the patients included in the study, optic nerve sheath diameters evaluated by bedside ultrasound, systolic and diastolic arterial pressures, and heart rate measurements were recorded. The Glasgow Coma Scale was used as the change of consciousness scale. Results: No significant difference was found between patients in terms of demographic data.