Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahale kararı alması
Turkey's decision to intervene in Cyprus
  1. Tez No: 855458
  2. Yazar: NAGİHAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kıbrıs'ta Türklerin maruz kaldığı baskı ve zulümler karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Temmuz 1974 tarihinde adaya ilk askeri müdahaleyi gerçekleştirmiştir. Kıbrıs'taki anayasal düzeni sağlamak amacıyla yapılan Kıbrıs Barış Harekâtı, Garanti Antlaşması'nın verdiği yetkiye dayanmakla birlikte uygulanması en zor harekatlardan biri olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahale kararının Türkiye tarafından nasıl alındığı, Kıbrıs Barış Harekatı'na giden süreçte TBMM'de, Bakanlar Kurulu'nda MGK'da ve Cumhuriyet Senatosu'nda nasıl kararlar alındığı ve neler konuşulduğu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türk ve Kıbrıs gazete haberleriyle birlikte, karar almada etkili olan TBMM kararları, Bakanlar Kurulu kararları, MGK kararları ve Cumhuriyet Senatosu kararları ile ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Intheface of thepressureandoppressionsufferedbytheTurks in Cyprus, theTurkishArmedForcescarriedoutthefirstmilitaryintervention on theisland on July 20, 1974. TheCyprusPeaceOperation, whichwascarriedouttoensuretheconstitutionalorder in Cyprus, wasone of themostdifficultoperationstoimplement, although it wasbased on theauthoritygivenbytheTreaty of Guarantee. Inthisstudy, the main subject of thethesis is how Turkey'sdecisiontointervene in CypruswastakenbyTurkey, whatdecisionsweremadeandwhatwasdiscussed in theTurkish Grand National Assembly, theCouncil of Ministers, the MGK andtheSenate of theRepublic in theprocessleadinguptotheCyprusPeaceOperation. Inthisstudy, alongwithTurkishandCypriotnewspapernews, thedecisions of the Grand National Assembly of Turkey, thedecisions of theCouncil of Ministers, thedecisions of theNational Security Councilandthedecisions of theSenate of theRepublic, whichareeffective in decision-making, will be discussed.