Bankacılık sektöründe elektronik ticaretin önemi ve bir uygulama
The importance of electronic commerce in the banking sector and an application
- Tez No: 855469
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişen teknoloji ile hem bankacılık hem de ticaret kavramında değişiklikler meydana gelmiştir. Bankacılık sektöründe yeni nesil ödeme sistemleri birçok alanı etkilerken ticarette yaşanan dijital dönüşüm de bankacılık sektörü ile önemli bir ilişkiye sahiptir. İnternetin gelişmesi ile elektronik ticaret şirketleri ve elektronik ticaret yapan insanlar artmış ve bu da dijital ödeme sistemleri ile iç içe olan bir ilişkiyi meydana getirmiştir. Ödeme sistemlerinin hızı, kolaylığı, çeşitli finansal ürün ve hizmetler sunması, zaman ve mekan kavramı olmaksızın alışverişi mümkün kılmakta ve sınır ötesi ticarete de imkan sağlamaktadır. Tezin amacı bankacılık tarihi, dijital ödeme sistemleri, elektronik ticaret kavramı ve türleri, dünyada ve Türkiye'de ödeme yöntemlerine dair örnekler ve e-ticarete dayalı veriler sunularak insanların alışkanlıklarının zamanla gelenekselden dijitale doğru değiştiğini göstermektir. Tezin uygulama kısmında ise fiziksel pos, bankacılık ürünleri, sanal pos ve tüm pos harcamaları ile zaman serisi analizi yapılarak insanların geleneksel alışkanlıklar yerine elektronik işlemleri tercih ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With developing technology, changes have occurred in both banking and trade concepts. While new generation payment systems affect many areas in the banking sector, the digital transformation in trade also has an important relationship with the banking sector. With the development of the Internet, electronic commerce companies and people engaged in electronic commerce have increased, and this has created an intertwined relationship with digital payment systems. The speed and convenience of payment systems and the provision of various financial products and services make shopping possible without the concept of time and space, and also enable cross-border trade. The aim of the thesis is to show that people's habits change from traditional to digital over time by presenting banking history, digital payment systems, the concept and types of electronic commerce, examples of payment methods in the world and in Turkey, and data based on e-commerce. In the research part of the thesis, time series analysis was made with physical POS, banking products, virtual POS and all POS expenditures and it was concluded that people prefer electronic transactions instead of traditional habits.