Sıcak haddelenmiş yassı çeliklerde dubleks sistem şeklinde uygulanan toz kaplama uygulamalarının korozyona olan dayanımının incelenmesi
Investigation of corrosion resistance of powder coating applications applied as duplex system on hot rolled steels
- Tez No: 855620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÖZGÜRLÜK, DR. SEFA EMRE SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Korozyon, ürünlerin ve parçaların, bulundukları ortamla kimyasal ve elektrokimyasal reaksiyona girerek bozulması anlamına gelir ve son derece önemli bir sorundur. Korozyonun nedenleri karışıktır ve sektöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Belirli sektörlerde ortak olan nedenler mevcuttur. En önemli ortak neden çevre koşullarıdır. Çevre koşulları, aynı zamanda korozyon hızını ve yayılımını etkilemektedir. Aşındırıcı bir ortamda çoğunlukla nem, aşırı sıcaklık, yüzey nemi, havadan gelen partiküller, tuz ve endüstriyel makine yağı unsurlarından en az biri bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan birçok materyallerde belirtmiş olduğumuz bu ortamların zorlayıcı etkisi altında ömrünü tüketmektedir. Özellikle marina koşulları değerlendirildiğinde bu zorlayıcı etki yıkıcı bir özellik gösterebilmektedir. Bu etkiyi azaltmak adına metal türevleri üzerinde galvaniz, eloksal en çok tercih edilen kaplama metotlardır. Fakat bu metotlarda kullanım ömrünü uzatılması adına yeterli görülmemektedir. Birçok büyük üretici metal malzeme üzerindeki bu baskıyı azaltmak adına ilave olarak boyama yöntemini proseslerine ilave etmiştir. Özellikle günümüzdeki boyama metotları ve endüstriyel şartlar değerlendirildiğinde firmalar gözlerini elektrostatik toz boya üzerine çevirmiştir. Bu çalışma da toz boyanın metallerin üzerinde korozyona olan direnç kazanımı incelenecektir. Bunun için farklı metaller marina şartlarına uygun değerlendirilecektir. Bunun için TS EN ISO 12944 standardı baz alınacaktır. Çalışma sonucunda darbe, mukavemet, yapışma, tuz testi vb. deneyler gerçekleştirilecektir. Yapılacak testlerde boya üzerindeki korozyon türü inceleme altına alınacaktır. Parçalar üzerinde kaplamaların yüzey görüntüleri alınarak da durumları karşılaştırılarak da durum incelemesi yapılacaktır. Metali koruma yöntemlerinden olarak görülen toz boyama ile marina koşullarında ürünlerin kullanım ömürlerinin artırılması hedeflenmiştir. Kaplama metodu olarak kullanılan ürün ve türleri ile de ömürleri derecelendirilmesi sağlanacaktır. Birçok endüstriyel kuruluş için yapılacak olan çalışma ile tercih edilecek doğru ürün ve yapılacak düzgün çalışmalara bir temel sağlayacaktır. İhtiyacı karşılayacak doğru ürün temini ile üretim, malzeme, işçilik ve oluşabilecek birçok olumsuzluklardan firmaları uzaklaştıracaktır. Çalışmanın sağlanabilmesi için öncelikle bir metal türevleri tercih edilecektir. Sağlanacak olan metaller yapılacak testlere uygun ölçülerde hazırlanacaktır. Metal üzerine koruyucu kaplama ve yüzey işlemler tercih edilecektir. Hazırlanan işlemlerden sonra farklı boya türleri ile boyama işlemi yapılacaktır. Boyama sonrasında ürünlerin yüzey kalitesi ve görünümü gösteren inceleme yapılacak ve test kalibrasyonu olan firmalara iletilecektir.
Özet (Çeviri)
Corrosion means the deterioration of products and parts by chemical and electrochemical reactions with their environment and is an extremely important problem. The causes of corrosion are complex and vary by industry. There are causes common to certain industries. The most important common cause is environmental conditions. Environmental conditions also affect the rate and spread of corrosion. A corrosive environment often contains at least one of the elements humidity, extreme temperature, surface moisture, airborne particles, salt, and industrial machine oil. Many of the materials used today are consuming their life under the compelling effect of these environments. Especially when the marina conditions are evaluated, this compelling effect can be destructive. To reduce this effect, galvanizing and anodizing are the most preferred coating methods on metal derivatives. However, these methods are not considered sufficient to prolong the service life. Many large manufacturers have added the dyeing method to their processes to reduce this pressure on the metal material. Especially when today's painting methods and industrial conditions are evaluated, companies have turned their eyes on electrostatic powder paint. In this study, the corrosion resistance of powder coating on metals will be examined. For this, different metals will be evaluated following marina conditions. TS EN ISO 12944 standard will be based for this examination. As a result of the study, impact, strength, adhesion, salt test, etc. experiments will be carried out. In the tests to be made, the type of corrosion on the paint will be examined. The situation analysis will be made by taking the surface images of the coatings on the parts and comparing their conditions. It is aimed to increase the service life of the products in marina conditions with powder coating, which is seen as one of the metal protection methods. It will be ensured that the products and types used as a coating method and their lifespan will be graded. For many industrial organizations, the work to be done with the right product to be preferred will provide a basis for industrial studies. With the right product supply that will meet the need, it will keep companies away from production, materials, workmanship, and many negatives that may occur. In order to ensure the study, first of all, a metal derivative will be preferred. The metals to be supplied will be prepared in suitable dimensions for the tests to be carried out. Protective coating and surface treatments on metal will be preferred. After the prepared processes, dyeing will be done with different paint types. After painting, an examination will be made showing the surface quality and appearance of the products and will be sent to companies that have a test calibration certificate.