Endoskopik ultrasonografi yapılan erişkin hastalarda işlem zorluğunun, komplikasyonlar ve işlem tekrarı ile ilişkisi
The relationship of procedure difficulty with complications and procedure repetition in adult patients undergone endoscopic ultrasonography
- Tez No: 855955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Endoskopik Ultrasonografi (EUS), üst ve alt gastrointestinal yolları, hepatobiliyer ve portal sistemleri, pankreası, anal sfinkteri ve bu bölgelerin tümörlerinin tanısının ve evrelemesinin yapılması için kullanılır. Tanı ve tedavide etkili bir araç olsada, hastalarda işlem sırasında ve sonrasında belli komplikasyonlar görülmektedir. Amerikan Gastroenteroloji Kuruluşu (ASGE) işlem öncesi EUS işleminin zorluğunu öngören bir derecelendirme sistemi geliştirmiştir. Yapılan bu araştırmada amaç, endoskopik ultrasonografi yapılan erişkin hastalarda ASGE derecelendirme ölçeğine göre, işlemin zorluk derecesi arttıkça, komplikasyonlar, işlem başarısı ve işlem tekrarı ile ilişkisini belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 5 Mayıs 2021 ile 5 Mayıs 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesi'nde EUS yapılmış 18 yaşından büyük toplam 550 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların medikal bilgileri hastanenin elektronik kayıt sisteminden ve endoskopi ünitesinde tutulan EUS kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 550 hastanın 285'i (%51,8) kadın, 265'i (%48,2) erkek idi, Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş ortalaması 61 ±13,1 yıl (25-75) idi. En yaygın EUS endikasyonları Pankreas Kitle (%39,5), Mide Kitle (%22,0) ve Özofagus Kitle (%9,8) idi. EUS işleminin 170'i (%30,9) ASGE 1'de, 274'ü (%49,8) ASGE 2'de, 88'i (%16,0) ASGE 3'te ve 18'i (%3,3) ASGE 4'teydi. Teknik başarı ASGE 1'de %99,4, ASGE 2'de %93,8 ASGE 3'de %90,9 ve ASGE 4'de %83,3 idi. Tüm ASGE derecelerinde toplam teknik başarı oranı ise %94,7 idi. 24 hastada toplam 28 (%5,1) komplikasyon görüldü. En sık görülen komplikasyon %1,8 oranıyla pankreatit ve bakteriyemi idi. Görülen komplikasyonlar içerisinde sadece pankreatit ASGE derecelendirme ölçeği ile lineer olarak artmamaktaydı. Diğer görülen tüm komplikasyonlar ASGE derecesi arttıkça lineer olarak artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Endoscopic Ultrasonography (EUS) is used for the diagnosis and staging of the upper and lower gastrointestinal tract, hepatobiliary and portal systems, pancreas, anal sphincter and tumors of these regions. Although it is an effective tool in diagnosis and treatment, certain complications are observed in patients during and after the procedure. The American Society for Gastrointestinal Endoscopy (ASGE) has developed a grading system to predict the difficulty of the EUS procedure before the procedure. The aim of this study was to determine the relationship between complications, procedure success and procedure repetition as the difficulty level of the procedure increases, according to the ASGE rating scale, in adult patients who underwent endoscopic ultrasonography. Materials and methods: In this study, a total of 550 patients over the age of 18 who underwent EUS at the Endoscopy Unit of the Gastroenterology Department of Kocaeli University Faculty of Medicine between May 5, 2021 and May 5, 2023 were retrospectively evaluated. Medical information of the patients was obtained from the hospital's electronic record system and EUS records kept in the endoscopy unit. Results: Of the 550 patients included in the study, 285 (51.8%) were female and 265 (48.2%) were male. The average age of all patients included in the study was 61 ±13.1 years (25-75). The most common indications for EUS were Pancreatic Mass (39.5%), Stomach Mass (22.0%) and Esophageal Mass (9.8%). 170 (30.9%) of the EUS process were in ASGE 1, 274 (49.8%) were in ASGE 2, 88 (16.0%) were in ASGE 3 and 18 (3.3%) were in ASGE 4. 170 (30.9%) of the EUS process were in ASGE 1, 274 (49.8%) were in ASGE 2, 88 (16.0%) were in ASGE 3 and 18 (3.3%) were in ASGE 4. Technical achievement was 99.4% in ASGE 1, 93.8% in ASGE 2, 90.9% in ASGE 3 and 83.3% in ASGE 4. The total technical success rate in all ASGE degrees was 94.7%. A total of 28 (5.1%) complications were observed in 24 patients. The most common complications were pancreatitis and bacteremia with a rate of 1.8%. Among the complications observed, only pancreatitis did not increase linearly with the ASGE rating scale. All other complications observed were increasing linearly as the degree of ASGE increased.