Klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonuyapılan hastalarda estrojen ve guaifenesinkullanımının servikal mukus ve gebeliksonuçları üzerine etkisi
The effect of the estrogen and guaifenesinon cervical mucus and pregnancy outcomes inpatients undergoing ovulation inducation withclomiphene citrate
- Tez No: 856068
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klomifen sitrat (CC) ile ovulasyon indüksiyonu yapılan anovulatuar veya açıklanamayan infertil hastalarda; ekspektoran bir ilaç olan guaifenesinin sistemik (oral) yolla veya estrojenin lokal (vajinal) yolla kullanımının servikal faktör ve gebelik sonuçları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü tipte olan bu araştırmaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 1 Ocak 2022 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında primer veya sekonder infertilite tanısı konup CC ile ovulasyon indüksiyonu yapılan olgular dâhil edilmiştir. Hastalar randomize olarak her birinde 30 olgu olmak üzere şu şekilde gruplara ayrılmıştır: (i) Klomen 50 mg tablet + Vagifem 25mcg vaginal tablet (C+V), (ii) Klomen 50 mg tablet + Bricanyl ekspektoran şurup (C+B), (iii) Klomen 50 mg tablet + Vagifem vaginal tablet+ Bricanyl şurup (C+B+V) Bulgular: Olguların yaş ortalaması 27.53 ± 4.22 olarak saptandı. C+B grubu ile karşılaştırıldığında C+B+V grubunda menstrüel siklüsün ikinci gününde ölçülen E2 düzeyi anlamlı düzeyde daha fazla (p:0.035), C+V ve C+B+V gruplarında ise hCG gününde ölçülen endometriyal kalınlık anlamlı düzeyde daha az olarak saptandı. p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of guaifenesin, an expectorant drug, and local estrogen use on cervical factors and pregnancy outcomes in anovulatory and unexplained infertility patients undergoing ovulation induction with clomiphene citrate (CC). Method: In this randomized controlled trial, patients who underwent ovulation induction with CC with a diagnosis of primary or secondary infertility between January 1, 2022 and June 30, 2022 at Van Yüzüncü Yıl University were included. The patients were randomly divided into 3 groups of 30 patients each as follows: (i) Klomen 50 mg tablet + Vagifem 25mcg vaginal tablet (C+V), (ii) Klomen 50 mg tablet + Bricanyl expectorant syrup (C+B), (iii) Klomen 50 mg tablet + Vagifem vaginal tablet + Bricanyl syrup (C+B+V) Results: The mean age of the patients was 27.53 ± 4.22 years. Compared to the C+B group, E2 level measured on the second day of the menstrual cycle was significantly higher in the C+B+V group (p = 0.035) and endometrial thickness measured on the day of hCG was significantly lower in the C+V and C+B+V groups (p0.05).