Preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon ve sağlıklıgebelerde maternal serum iskemi modifiye albümindüzeylerinin belirlenmesi, klinik açıdan önemi vedoppler ultrason bulguları ile ilişkisi
  1. Tez No: 856194
  2. Yazar: SERKAN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Maternal serumda iskemi modifiye albümin (IMA), düzeltilmiş IMA (IMA/Albümin), albümin düzeyleri ile doppler bozuklukları ve doppler PI değerlerinin preeklamptik hastaları gestasyonel hipertansiyon ve/veya sağlıklı gebeliklerden ayırt edip edemeyeceğini ayrıca preeklampsi şiddetini ön görüp göremeyeceğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya; Eylül 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde, 18-45 yaş arasındaki, 20-34. Gebelik haftaları arasında, Klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Derneği (ACOG) tanı kriterleri ile preeklamptik olgular (n=30), gestasyonel hipertansiyon tanısı konan olgular (n=30) ile kontrol grubunda sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer gebe olgular (n=30) araştırmaya dahil edilmiştir. Preeklampsi tanısı konan 30 hasta, ACOG'un şiddetli preeklampsi tanı kriterlerine göre, şiddetli özellikler gösteren preeklampsi (n=15) ve şiddetli özellikler göstermeyen preeklampsi (n=15) olarak 2 gruba ayrıldı. Toplam 90 gebe çalışmaya dahil edildi. Araştırmaya dahil edilen hastalara herhangi bir tıbbi girişimde bulunulmadı ve araştırmaya özel ek risk bulunmamaktadır. Hastalardan yazılı ve sözlü olarak araştırmaya katılmak için onay alınmış olup bilgilendirilmiş gönüllü onam formu imzalatıldıktan sonra hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında düzeltilmiş IMA düzeyleri, albümin düzeyleri, umblikal arter doppler değişiklikleri (direnç artışı, diastolik akım kaybı veya revers akım varlığı), umblikal arter PI değerleri, bilateral uterin arterde diastolik notch görülmesi, bilateral uterin arter PI değerleri, maksimum ve ortalama sistolik-diastolik tansiyon değerleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Preeklampsi grubunda yer alan katılımcıların düzeltilmiş IMA değerleri kontrol grubunda yer alan katılımcılara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Preeklampsi grubunda yer alan katılımcıların umblikal arter PI ve bilateral ortalama vii uterin arter PI değerleri gestasyonel hipertansiyon ve kontrol grubunda yer alan katılımcılara kıyasla daha yüksek saptandı. Düzeltilmiş İMA değerlerine ilişkin ROC eğrisi altında kalan alan 0,700 olarak (%95 Güven Aralığı: 0,562-0,838) saptanmış olup preeklampsi ve kontrol gruplarını ayırt etmede düzeltilmiş İMA değerlerine ait en iyi kesim noktası 1,67 olarak tespit edildi. Düzeltilmiş İMA değerlerinin bu noktadaki sensitivitesi 63,3%, spesifisitesi 80%'dir. Düzeltilmiş İMA>1,67, Albümin≤34,5, UmAPI>1,14 ve Bilateral Uterin Arter PI>1,202 olan katılımcılar preeklampsi grupta yer almaktadır. Katılımcıların düzeltilmiş İMA değerleri umblikal arter değişikliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi. Umblikal arter doppleri normal olan katılımcıların düzeltilmiş İMA değeri umblikal arterde direnç artışı olan katılımcılara kıyasla daha yüksek saptandı. Albümin değerlerinde umblikal arter doppler değişikliği, bilateral uterin arterlerde diastolik notch ve IUGR durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Umblikal arter doppleri normal olan katılımcıların albümin değerleri umblikal arterde direnç artışı yada diastolik akım kaybı olan katılımcılara kıyasla daha yüksek saptandı. Bilateral uterin arterlerde diastolik notch olmayan katılımcıların albümin değerleri notch olan katılımcılara kıyasla daha yüksek saptandı. IUGR olmayan katılımcıların albümin değerleri IUGR olan katılımcılara kıyasla daha yüksek saptandı. Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların albümin değerleri ile Umblikal arter PI (r=-0,468), bilateral uterin arter PI (r=0,398) ve spot idrarda protein/kreatinin oranı (r=-0,625) arasında orta derecede negatif doğrusal ilişki saptandı. Katılımcıların albümin değerleri arttıkça umblikal arter PI, bilateral ortalama uterin arter PI ve spot idrardaki protein/kreatinin oranının azaldığı saptandı. Sonuç: Düzeltilmiş IMA değerleri preeklamptik hastaların sağlıklı gebeliklerden ayırt edilebilmesinde kullanılabilir. Ayrıca yüksek düzeltilmiş IMA düzeyleri umblikal arterde doppler bozukluklarını gösterebilir. Preeklampsinin gestasyonel hipertansiyondan ayrımında albümin düzeyleri, umblikal arter PI değerleri, bilateral uterin arter PI değerleri, maximum diastolik tansiyon, ortalama sistolik ve diastolik tansiyon düzeyleri kullanılabilir. viii Albümin düzeyleri umblikal arter ve bilateral uterin arter doppler bulgularında bozulmaların ayrıca fetal gelişim kısıtlılığı (FGR)'nin bir göstergesi olabilir. Umblikal arter ve uterin arter doppler bozuklukları gestasyonel hipertansiyondan preeklampsiye ilerleyişi gösterebilir. Çok merkezli ve daha büyük hasta popülasyonlarını içeren çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate whether ischemia modified albumin (IMA), corrected IMA (IMA/Albumin), albumin levels, doppler disorders and doppler PI values in maternal serum can distinguish preeclamptic patients from gestational hypertension and/or healthy pregnancies, and also predict the severity of preeclampsia. Materials and Methods: Research; Between September 2023 and December 2023, at the Gynecology and Obstetrics clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey, between the ages of 18- 45, 20-34. Preeclamptic cases (n=30), cases diagnosed with gestational hypertension (n=30) and pregnant cases with similar sociodemographic characteristics and health history in the control group were included in the study according to the diagnostic criteria of the American Society of Obstetrics and Gynecology (ACOG) as a result of clinical and laboratory evaluation. 30 patients diagnosed with preeclampsia were divided into 2 groups as preeclampsia with severe features (n=15) and preeclampsia without severe features (n=15) according to ACOG's diagnostic criteria for severe preeclampsia. A total of 90 pregnant women were included in the study and no medical interventions were performed on the patients also there are no additional risks specific to the study. Written and verbal consent was obtained from the patients to participate in the study, and the patients were included in the study after the informed consent form was signed. Results: There was a statistically significant difference between the groups in terms of corrected IMA levels, albumin levels, umbilical artery Doppler changes (increased resistance, diastolic flow loss or reverse flow), umbilical artery PI values, bilateral uterine artery diastolic notch, bilateral uterine artery PI values, maximum and mean systolic-diastolic blood pressure values. The adjusted IMA values of the participants in the preeclampsia group were significantly higher than the participants in the control group. Umbilical artery PI and bilateral mean uterine artery PI values x were higher in the preeclampsia group compared to the participants in the gestational hypertension and control groups. The area under the ROC curve for adjusted IMA values was found to be 0.700 (95% Confidence Interval: 0.562-0.838), and the best cut-off point for corrected IMA values to distinguish between preeclampsia and control groups was found to be 1.67. The sensitivity and specificity of the adjusted IMA values at this point is 63.3% and 80%. Participants with corrected IMA>1.67, Albumin≤34.5, UmAPI>1.14 and Bilateral Uterine Artery PI>1.202 were in the preeclampsia group. The adjusted IMA values of the participants differed statistically significantly according to the umbilical artery changes. The corrected IMA value of the participants with normal umbilical artery Doppler was higher than the participants with increased resistance in the umbilical artery. There was a statistically significant difference in albumin values according to umbilical artery Doppler change and bilateral uterine artery diastolic notch and IUGR status. Albumin levels of participants with normal umbilical artery Doppler were higher than those with increased resistance or loss of diastolic flow in the umbilical artery. Albumin levels were higher in bilateral uterine arteries in participants without diastolic notch compared to participants with notch. Albumin levels were higher in non-IUGR participants compared to IUGR participants. A moderate negative linear correlation was found between albumin levels and umbilical artery PI (r=-0.468), bilateral uterine artery PI (r=0,398) and protein/creatinine ratio in spot urine (r=-0.625). It was determined that as the albumin levels of the participants increased, the umbilical artery PI, bilateral mean uterine artery PI and protein/creatinine ratio in spot urine decreased. Conclusion: Corrected IMA values can be used to distinguish preeclamptic patients from healthy pregnancies. In addition, high corrected IMA levels may indicate doppler disorders in the umbilical artery. Albumin levels, umbilical artery PI values, bilateral uterine artery PI values, maximum diastolic blood pressure, mean systolic and diastolic blood pressure levels can be used to distinguish preeclampsia from gestational hypertension. xi Albumin levels may be an indicator of deterioration in umbilical artery and bilateral uterine artery Doppler findings, as well as fetal growth restriction (FGR). Doppler disorders of the umbilical artery and uterine artery may progress from gestational hypertension to preeclampsia. Studies involving multicenter and larger patient populations are needed.