Ekmeklik ve makarnalık buğdayların tarımsal özellikler yönünden yabani buğday genotipleri ile karşılaştırılması
Comparison of bread and durum wheat with with wild wheat genotypes in terms of agricultural characteristics
- Tez No: 856540
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BAŞER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında 2021-2022 yılı yetiştirme döneminde bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülen çalışmada, 5 adet Ekmeklik Buğday çeşidi, 5 Makarnalık buğday çeşidi ve Dallı Buğday, Kavılca Beyaz, Kırmızı Kavılca, Kızıl Buğday, Siyez Pop., Spelta Beyaz, Spelta Siyah, Zollern Perle, Zollern Spelz olmak üzere toplam 19 genotip materyal olarak kullanılmıştır. Tekirdağ lokasyonunda yürütülen çalışmada, bitki boyu, başak uzunluğu, başakçık ve başakta tane sayısı, başak, başakta tane, bin tane, bitki, hektolitre ağırlıkları, stoma sayı, eni ve boyu, düşme sayısı, gluten indeksi, gluten, kül, protein ve sedimantasyon oranları ortalamaları en düşük ve en yüksek değerler ile sırasıyla 82,000-128,667 cm (Esperia-Kızıl Buğday), 5,50-15,17 cm (Kırmızı Kavılca-Zollern Spelz), 16,33-42,00 adet (NKÜ Lider-Dallı Buğday), 15,67-68,67 adet (Kavılca beyaz-Dallı Buğday), 0,73-3,72 g (Siyez-Ç-1252), 0,44-2,34 g (Siyez-Ç-1252), 18,48-50,52 g (Siyez- NKÜ Ziraat), 1,27-5,40 g (Siyez-Kızıltan-91), 72,60-82,12 kg (Zollern Spelt-Svevo), 5,67- 10,67 adet (Spelta Beyaz-Kavılca Beyaz), 0,633- 1,200 µ (Rumeli-Kızıl Buğday), 1,067-1,567 (Ç-1252-NKÜ Lider), 335,60-437-67 s (Spelta Beyaz-Kızıltan-91), 5,67-98,00 (Kavılca Beyaz-NKÜ Asiya), 18,00-54,30 (Zenit-Zollern Spelt), 1,26-2,11 (Svevo-Siyez), 13,23-21,83 (NKÜ Lider-Kavılca Beyaz), 21,00-56-,53 (Siyez-Zollern Spelz) değerlerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a split-plot design consisting of three replications in the experimental area of the Field Crops Department of the Faculty of Agriculture at Namık Kemal University in Tekirdağ during the 2021-2022 growing season. In this research, a total of 19 genotypes were utilized, including 5 varieties of Bread Wheat, 5 varieties of Durum Wheat, and T. turgidum, Kavılca White, Red Kavılca, Red Wheat, Siyez Pop., White Spelt, Black Spelt, Zollern Perle, and Zollern Spelz. In the conducted study in the Tekirdağ Location, the mean values, as well as the minimum and maximum values, of various morphological and quality traits were determined for the investigated genotypes. Specifically, plant height, spike length, number of spikelets and grains per spike, spike and grain weights, thousand grain weight, plant weight, hectoliter weight, stomatal number, width and length of stomata, lodging, gluten index, gluten content, ash content, protein content, and sedimentation rates were determated. The obtained averages for these traits ranged between 82,000-128,667 cm (Esperia-Red Wheat) for plant height, 5.50-15.17 cm (Red Kavılca-Zollern Spelz) for spike length, 16.33-42.00 units (NKÜ Lider- T. turgidum) for spikelets per spike, 15.67-68.67 units (White Kavılca-T. turgidum) for grains per spike, 0.73-3.72 g (Siyez-Ç-1252) for spike weight, 0.44-2.34 g (Siyez-Ç-1252) for grain weight per spike, 18.48-50.52 g (Siyez-NKÜ Ziraat) for thousand grain weight, 1.27-5.40 g (Siyez-Kızıltan-91) for plant weight, 72.60-82.12 kg (Zollern Spelt-Svevo) for hectoliter weight, 5.67-10.67 units (White Spelta-White Kavılca) for stomatal count, 0.633-1.200 µ (Rumeli-Red Wheat) for stomatal width, 1.067-1.567 (Ç-1252-NKÜ Lider) for stomatal length, 335.60-437.67 s (White Spelta-Kızıltan-91) for lodging count, 5.67-98.00 (White Kavılca-NKÜ Asiya) for gluten index, 18.00-54.30 (Zenit-Zollern Spelt) for gluten content, 1.26-2.11 (Svevo-Siyez) for ash content, 13.23-21.83 (NKÜ Lider-White Kavılca) for protein content, and 21.00-56.53 (Siyez-Zollern Spelz) for sedimentation rates.