Sermaye şirketleri ve kooperatiflerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yükümlülükleri
Obligations of capital companies and cooperatives under Personal Data Protection Law Numbered 6698
  1. Tez No: 856939
  2. Yazar: SEVDE KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT AKER, DOÇ. DR. KAMİL AHMET SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Faaliyetlerini gerçekleştirirken pek çok kişisel veri işleyen sermaye şirketleri ve kooperatifler, aynı zamanda Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından verilen veri ihlali kararlarının büyük bir çoğunluğunun muhatabı konumundadır. Sermaye şirketi ve kooperatiflerde kişisel verilerin korunmasına ilişkin yükümlülükler hususunda yeterince farkındalık oluşmadığı görülmektedir. Bu nedenle çalışmamız kapsamında sermaye şirketi ve kooperatiflerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca veri sorumlusu olarak yükümlülükleri incelenmiş, yönetimsel yapıları bağlamında KVKK kapsamındaki yükümlülüklerin kimler tarafından yerine getirileceği açıklanmış, sermaye şirketi ve kooperatiflerde kişisel verilerin korunması ve Compliance (uyum) yükümlülüğünün ilişkisi izah edilmiş ve kişisel verilerin korunması mevzuatından kaynaklanan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda şirketin karşılaşabileceği yaptırımlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Capital companies and cooperatives process a lot of personal data while carrying out their activities. However, at the same time, the majority of data breach decisions made by the Personal Data Protection Board are about capital companies and cooperatives. It seems that there is not enough awareness about the obligations regarding the protection of personal data in capital companies and cooperatives. For this reason, within the scope of our study, the obligations of capital companies and cooperatives as data controllers in accordance with the Personal Data Protection Law No. 6698 were examined and it was explained who will fulfill the obligations within the scope of KVKK in the context of their managerial structures. In addition, the relationship between the protection of personal data and Compliance obligation in capital companies and cooperatives is discussed and, the sanctions that the company may face if the obligations arising from the personal data protection legislation are not fulfilled are explained.