Derin öğrenme yöntemlerini kullanarak X-ray görüntüleri üzerinden farklı implant türlerinin sınıflandırılması
Classification of different implant types from X-ray images using deep learning methods
  1. Tez No: 856995
  2. Yazar: YILDIZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, X-ray görüntüleri üzerinde farklı implant türlerini sınıflandırmak için derin öğrenme modellerinin kullanılması üzerine odaklanmaktadır. Açık veri kaynaklarından elde edilen 597 görüntüden oluşan 4 sınıflı omuz implant veri seti ile 2376 adet görüntüden oluşan diş implant veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sınıflandırma işlemi, InceptionResNetV2, ResNet152V2, Xception ve DenseNet201 gibi derin öğrenme modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Model eğitimi için Adam ve RMSprop algoritmaları ve farklı öğrenme oranları seçilmiştir. Ayrıca, veri setlerinde veri artırma ve CLAHE filtresi uygulanarak, modelin performansı artırılmaya çalışılmıştır. Bu tekniklerin uygulanmasıyla elde edilen sonuçlara bakıldığında her iki veri setinde de Xception modeli en iyi başarımı göstermiştir. Omuz implant veri setinde modelin test doğruluk değeri 0,85, F1-skoru 0,85 ve AUC değeri 0,95 iken diş implant veri setinde test doğruluk değeri 0,90, F1-skoru 0,91 ve AUC değeri 0,97 ulaşmıştır. Bu araştırma, x-ray görüntüleri üzerinde farklı implant türlerini sınıflandırmak için derin öğrenme modellerinin kullanılabilirliğini ve etkinliğini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar, bu teknolojilerin klinik uygulamalarda potansiyel olarak değerli bir rehber olabileceğini göstermektedir. Veri artırma ve CLAHE filtresi uygulanması, modelin performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on using Deep Learning models to classify different types of implants in X-ray images. It was conducted using a dataset consisting of 597 images of 4 classes of shoulder implants and 2376 images of dental implants which are sourced from open data repositories. The classification task was performed using deep learning models such as InceptionResNetV2, ResNet152V2, Xception, and DenseNet201. Model training was involved with the usage of Adam and RMSprop optimizers with varying learning rates. Additionally, data augmentation and the application of the CLAHE filter were employed to enhance model performance. Results indicate that the Xception model outperformed others in both datasets. In the shoulder implant dataset, the model achieved a test accuracy of 0.85, F1-score of 0.85, and an AUC score of 0.95 while in the dental implant dataset, the test accuracy was 0.90, F1-score was 0.91, and AUC score was 0.97. This research underscores the utility and effectiveness of deep learning models in classifying different implant types in x-ray images. The results show that this study can be suggested as potential guide in clinical applications. Furthermore, the application of data augmentation and the CLAHE filter improves model performance.