Creating a viral enzymatic reaction library using bioinformatics databases and designing a prototype biosensor for an analyte to be prioritized
Biyoinformatik veritabanları kullanılarak viral enzimatik reaksiyon kütüphanesi oluşturulması ve önceliklendirilecek bir analit için prototip biyosensör tasarlanması
  1. Tez No: 857081
  2. Yazar: HÜSEYİN FURKAN KIYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ANIK, DOÇ. DR. BARIŞ ETHEM SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyokimya, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Virüsler dünyadaki çoğu organizmayı enfekte edebilen küçük patojenlerdir. Etkileri enfekte organizma için hafif veya ölümcül derecede olabilir ve önemli ekolojik, insani, sosyal ve finansal maliyetlere yol açabilir. Her yıl, milyonlarca insanın yaşamını yitirmesinin yanı sıra, viral hastalıkların insan sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle mahsul kayıpları ekonomik olarak önemli bir boyutta gerçekleşmektedir. Bu nedenle bakım noktasında (POC), virüslerin tespiti büyük öneme sahiptir. Biyosensör gibi cihazlar virüslerin hızlı, pratik, ekonomik ve hassas tespitini sağlar. Biyosensör, numunedeki analit oranını ölçülebilir bir sinyale dönüştüren bir cihazdır. Bu sinyal elektriksel, optik, ısı vb. olabilir. Sensör tipi, sensördeki biyo bileşenin kullanımına göre değişim gösterebilir. Enzim bazlı biyosensör, enzim-substrat ilişkisi nedeniyle mükemmel seçiciliğe sahiptir. Enzim bazlı bir biyosensör geliştirmek, virüsle ilgili reaksiyonları araştırmak ve reaksiyon sonunda sensörle saptanabilir ürünler veren bir enzim bulmak en çok zaman alan iştir. Genellikle hiçbir doğrudan reaksiyon tespit edebileceğimiz ürünleri vermez. Bu nedenle, bir biyosensör çoğunlukla sensör tarafından algılanabilen ürünlere ulaşmak için uygun enzimleri kullanan bir reaksiyon sistemi/zincirinde tasarlanır. Bu çalışmada, belirli bir virüs türü için seçici bir enzimatik biyosensör yapmak amacıyla enzimleri önceliklendirecek tekrarlanabilir bir yöntem/algoritma oluşturmayı amaçladık. Bu amaçla, biyoinformatik verilerinden insan virüsleri ve insanlardaki enzimler gibi ilgili verileri topladık ve bir biyosensör yapmak için belirli bir virüs için analit adaylarını en uygundan en çoğa doğru sıralayan önceliklendiren algoritmayı geliştirdik. Bu araç tarafından önceliklendirilen enzimleri hedef alan bir İnfluenza A ve bir Sars-Cov-2 biyosensörü geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Viruses are small pathogens that can infect most organisms on Earth. Their effect varies from slight to fatal for the infected organism, which may lead to significant ecological, human, social, and financial costs. Every year, in addition to the loss of millions of lives, crop losses occur on a significant economic scale due to the impact of viral diseases on human health. Therefore, point of care (POC) detection of viruses has major importance. Devices like biosensors provide fast, practical, economical, and sensitive detection of viruses. A biosensor is a device that transforms the analyte proportion in the sample into a measurable signal. This signal could be electrical, optical, heat, etc. The sensor type varies for using a biocomponent in the sensor. The enzyme-based biosensor has excellent selectivity derived from enzyme selectivity for its substrate. Developing an enzyme-based biosensor, investigating virus-related reactions, and finding an enzyme that gives sensor-detectable products at the end of the reaction is the most time-consuming. Generally, no direct reaction gives products that we can detect. So, a biosensor is mostly designed on a reaction system that uses suitable enzymes to reach sensor-detectable products. In this work, we aimed to create a reproducible pipeline to prioritize enzymes to make a selective enzymatic biosensor for a given virus species. For this purpose, we collected related data, such as enzymes in human viruses and humans, from bioinformatics databases, and we developed the algorithm that prioritizes analyte candidates for a given virus sorted from the most to the least suitable for making a biosensor. Targeting enzymes that are prioritized by this tool, we developed an Influenza A and Sars-Cov-2 biosensor.