Kompleks düzlemde integral dönüşümleri: İlgili tanımlar, teoriler ve bazı uygulamalar
Integral transformations in the complex plane: related definitions, theories and some applications
- Tez No: 857094
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, hem (uygulamalı) matematikte hem de birçok mühendislik biliminde büyük rol oynayan ve kapsamı geniş olan çeşitli özel fonksiyonlarla ilgili bazı temel bilgileri öncelikli olarak tanıtmak ve ayrıca hem onların temel özelliklerinin bazılarına hem de aralarındaki çeşitli bağıntılara odaklanmaktır. Daha sonra, ilgili özel fonksiyonların dönüşüm teorisindeki yadsınamaz çeşitli etkileri, özel sonuçları ve ayrıca ilgili araştırmacılar için bazı öneriler de farklı alanlar için özel bilgiler olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is firstly to introduce certain fundamental information in regards to various extensive special functions, which play a big role in both (applied) mathematics and many engineering sciences, and also to center upon both some of their basic properties and several relationships between them. Afterwards, several undeniable effects of the relevant special functions in the transformation theory, various special results and some suggestions for the relevant researchers will be considered as special information for diverse fields.