İş yargılamasında tanık delili
Witness evidence in the labor trial
- Tez No: 857171
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞTAR URHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tanık, bir davada taraflar arasında çekişmeli olan olay ve olgular hakkında sahip olduğu bilgileri mahkemeye ileten kişidir. Medeni usul hukukunda takdiri delillerden olan tanık delili, iş hukukuna ilişkin yargılamalarda çalışma süresi ve koşulları, işçiye verilen ücret, sözleşmenin fesih sebebi gibi konularda en önemli ispat aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. İş sözleşmesinin varlığı ve türü, sözleşmenin feshine dayanak kılınan maddi vakıalar, fazla çalışma süresi, işçinin çalışma süresi boyunca almış olduğu ücret, haklı fesih sebepleri gibi konularda tanık delili ile ispat mümkün iken işverenin işçiye ücretlerini ödediği, yıllık izin kullandırdığı, çalışma koşullarında işçinin rızasıyla değişiklik yapıldığı gibi bazı konularda ise ispat ancak yazılı delillerle yapılabilmektedir. 4857 sayılı İş Kanununda iş yargılamasında tanık deliline hangi hallerde başvurulacağına ilişkin açık düzenlemeler yer almamakla birlikte tanık delilinin iş yargılamasında 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununda öngörülen hallerden daha geniş alanda ispat vasıtası olarak kullanıldığı sonucuna varılmaktadır. İş yargılamasında ispat yükü ve araçlarına ilişkin olarak kanunlarda yeteri kadar düzenleme bulunmaması sebebiyle bu konularda yargı içtihatları ile çözüme ulaşılmaya çalışılmaktadır. Yargıtay'ın tanık deliline hangi hallerde başvurulabileceği konusunda çoğunlukla istikrar kazanan içtihatları bulunmakla beraber bazı konularda zaman içinde değişiklik gösteren kararlar verildiği de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A witness is a person who conveys to the court the information he has about events and facts that are in dispute between the parties in a case. Witness evidence, which is discretionary evidence in civil procedural law, appears as the most important means of proof in labor law trials on issues such as working hours and conditions, wages paid to workers, and the reason for termination of the contract. While it is possible to prove with witness evidence on issues such as the existence and type of the employment contract, the material facts that serve as a basis for termination of the contract, overtime working time, the wage received by the employee during the working period, the justifiable reasons for termination, it is also possible to prove that the employer pays the employee wages, provides annual leave, changes in working conditions with the consent of the employee. In some cases, proof can only be made with written evidence. Although there are no clear regulations in the Labor Law No. 4857 regarding the circumstances in which witness evidence can be used in labor proceedings, it is concluded that witness evidence is used as a means of proof in a wider range of cases in labor proceedings than those envisaged in the Code of Civil Procedure No. 6100. Since there are not enough regulations in the law regarding the burden of proof and tools in labor proceedings, an attempt is made to find a solution to these issues through judicial precedents. Although the Supreme Court has mostly stable jurisprudence regarding the circumstances in which witness evidence can be used, it is also seen that decisions have changed over time on some issues.