Meşe meşceresinde odun üretim faaliyetlerinin toprağa verdiği bazı zararların incelenmesi: Kastamonu / Çöme yöresi örneği
Investigation of some damages to soil caused by logging activities in oak stands: A case study of Kastamonu / Çöme region
- Tez No: 857508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ENEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma ile Kastamonu-Pınarbaşı ilçesinde yer alan 100 ve 101 nolu bölmelerdeki meşe meşcereleri içerisinde tarım traktörü ile bölmeden çıkarma esnasında toprak özellikleri üzerinde etkisi veya zararı ortaya konulması amaçlanmıştır. Üretim faaliyetlerinin toprak üzerinde etkisini belirleyebilmek için, toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri (pH, elektriksel iletkenlik, organik madde miktarı, toprak tekstürü, hacim ağırlığı ve maksimum su tutma kapasitesi) belirlenmiştir. Bunun için kontrol sahası (üretim faaliyeti gerçekleştirilmemiş) ve üretim sahası altından 0–10 cm ve 10–20 cm olmak üzere iki toprak derinlik kademesinden toplam 80 adet toprak örneklemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact or damage on soil properties during the removal of oak trees in compartment numbered 100 and 101 in the district of Kastamonu-Pınarbaşı using an agricultural tractor. In order to determine the effect of logging activities on soil, some physical and chemical properties of soil (pH, electrical conductivity, organic matter content, soil texture, bulk density and maximum water holding capacity) were determined. For this purpose, a total of 80 soil samples were taken from two soil depth levels (0-10 cm and 10-20 cm) under the control site (no logging activity) and skidding site.