Yaya hareketlerinin mikro simülasyon programı ile modellenmesi süreci
The process of pedestrian movements modeling with micro simulation program
- Tez No: 857516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaya simülasyonu uygulamaları, günümüzde birçok projede yaya hareketlerinin test edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu projelerin başında; alışveriş merkezleri, havaalanları, metro istasyonları gibi yaya yoğunluğunun yüksek olduğu tesisler gelmektedir. Bu tesislerde özellikle; giriş – çıkış noktaları, turnike bölgeleri, güvenlik kontrol noktaları ve fiziksel engellerin bulunduğu lokasyonlarda yaya hareketleri açısından sorun yaşandığı bilinmektedir. Yaşanan bu sorunların teknik olarak ortaya konması ve giderilmesine yönelik alternatiflerin geliştirilmesi adına yaya simülasyonları kullanılmaktadır. Yaya simülasyonları, araç simülasyonlarına kısmen benzese de genel itibari ile farklılık göstermektedir. Bunula birlikte, yaya simülasyonlarının oluşturulma süreci de araç simülasyonlarının oluşturulma sürecinden farklıdır. Yaya hareketleri, taşıt hareketlerine göre daha değişken olabilmektedir. Bir yolculuk çekim merkezinde, günün belirli zaman dilimlerinde diğer zaman dilimlerine göre yaya hareketliliği daha yoğun yaşanabilmektedir. Bu süreçte, yaya hareketliliğinin modelleneceği kompleks hakkında, günün tüm zaman dilimleri için yolculuk hesapları yapılarak, söz konusu kompleks için hazırlanan projeler elde edilmelidir. Bu çalışmada, yaya simülasyonu oluşturma sürecinin belirlenmesi amacıyla, zirve saatlerde yaya hareketliliğinin oldukça yüksek olacağı bir kompleks için yaya hareketleri mikro simülasyon programında modellenmiştir. Modelleme yapılırken, ilgili komplekse ait ihtiyaç duyulan projeler mikro simülasyon programına aktarılıp, yaya hareketlerinin yaşanabileceği tüm bölgeler üç boyutlu olarak modellenmiştir. Hazırlanan simülasyon modelinde; gün içerisindeki yolculuk hesapları ile birlikte, her bir yolcu hareketinin; nereden başlayıp nerede biteceği, hangi rotayı izleyeceği belirlenmiş; ayrıca yayaların yürüme hızı, varsa sabit ve yürüyen merdivenler, yürüyen bantların ve asansörlere ait hızlar, turnike ve güvenlik bölgelerinden geçiş hızları gibi birçok parametre dikkate alınmıştır. Bu çalışma ile İstanbul Uluslararası Finans Merkezi metro istasyonu ile iş merkezleri, AVM ve otel gibi tesisler arasındaki yaya erişimine ait simülasyon modeli oluşturularak, söz konusu finans merkezine ait kurumların hizmete girmesiyle birlikte metro istasyonunda ortaya çıkabilecek sorunlar tespit edilmiş ve bu sorunların çözümlerine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pedestrian simulation applications are used in many projects today to test pedestrian movements. At the beginning of these projects; Facilities with high pedestrian density such as shopping malls, airports, and metro stations come to mind. In these facilities especially; It is known that there are problems in terms of pedestrian movements in locations where there are entry and exit points, turnstile areas, security checkpoints and physical obstacles. Pedestrian simulations are used to technically reveal these problems and develop alternatives to solve them. Although pedestrian simulations are partially similar to vehicle simulations, they differ in general. However, the process of creating pedestrian simulations is different from the process of creating vehicle simulations. Pedestrian movements may be more variable than vehicle movements. In a travel attraction, pedestrian activity may be more intense at certain times of the day than at other times. In this process, travel calculations should be made for all time periods of the day for the complex where pedestrian mobility will be modeled, and projects prepared for the complex in question should be obtained. In this study, pedestrian movements for a complex where pedestrian activity is expected to be particularly high during peak hours were modeled in a micro-simulation program to determine the process of creating a pedestrian simulation. During the modeling, the required projects for the relevant complex were transferred to the micro-simulation program, and all areas where pedestrian movements could occur were modeled in three dimensions. In the prepared simulation model, along with travel calculations throughout the day, details such as where each passenger movement would start and end, the route they would take, walking speed of pedestrians, speeds of escalators and moving walkways, and speeds of turnstile and security checkpoint crossings were determined.With this study, a simulation model for pedestrian access between Istanbul International Financial Center metro station and facilities such as business centers, shopping malls, and hotels was created. Potential issues that may arise at the metro station upon the commencement of services by institutions affiliated with the financial center were identified, and suggestions for addressing these issues were developed.