Kentsel LİDAR nokta bulutunun CSF algoritması ile doğruluk analizi
Accuracy analysis of urban LİDAR point cloud with CSF algorithm
- Tez No: 857675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GORDANA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde kullanımı oldukça fazla olan uzaktan algılama teknolojilerinden olan LİDAR teknolojisi ile veri elde etme sayesinde oldukça hızlı ve güvenilir bir veri toplama aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmamızda açık kaynak kodlu CloudCompare yazılımı içerisinde yer alan kumaş simülasyon filtresi (CSF) algoritması kullanılarak kentsel özellik taşıyan bir LİDAR nokta bulutunun filtrelenmesi ile sayısal arazi modelinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Manuel müdahaleler ile gürültü noktalarının temizlenmesinin ardından CSF algoritmasında farklı örtü değerleri (0.1, 0.5, 1, 2 ve 5) girdi verisi olarak kullanılarak sayısal arazi modelinin oluşturulması incelenmektedir. Manuel müdahaleler ile bilgisayar ortamında oluşturulan referans model ile CSF algoritmasının kullanılması ile elde edilen modeller arasındaki hacim eşitsizliğinin hesaplanması sayesinde filtreleme işlemlerinde hangi örtü değerinin gerçeğe daha yakın sonuç verdiğinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Sonuç verileri incelendiğinde 0.5'lik örtü değerinin tercih edilmesi ile en doğru modelin üretildiğini gösterirken 5'lik örtü değerinin girdi verisi olarak seçilmesi sonucu ortaya çıkan model ile referans model arasındaki en büyük farkın oluştuğu gözlemlenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen en doğru modelde dahi filtreleme işlemlerine manuel olarak müdahalelerin gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the use of LIDAR technology, which is one of the remote sensing technologies that are used quite a lot today, it comes across as a very fast and reliable data collection tool. In our thesis, the aim of creating a numerical terrain model by filtering an urban LIDAR point cloud using the Cloth Simulation Filter (CSF) algorithm contained in the open source CloudCompare software is to create a digital terrain model. After cleaning the noise points with manual interventions, the creation of a numerical terrain model is studied by using different cover values (0.1, 0.5, 1, 2 and 5) as input data in the CSF algorithm. By calculating the volume disparity between the reference model created in a computer environment with manual interventions and the models obtained using the CSF algorithm, it allows determining which cover value gives a closer to the truth result in Deceleration operations. When the result data are examined, it is observed that the biggest difference between the model and the reference model is formed as a result of choosing the cover value of 0.5 and Deciphering the most accurate model, while choosing the cover value of 5 as input data. Even in the most accurate model obtained as a result of the examinations, it is seen that manual filtering operations require interventions.