A modular scan head for optical coherence tomography guided laser nerve stimulation
Optik koherens tomografi güdümlü lazer sinir stimülasyonu için modüler tarama başlığı
  1. Tez No: 857924
  2. Yazar: HANİFE GÖKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOZBURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyotıp ve Sağlık Teknolojileri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lazerle sinir uyarımı (LSU) tekniğinin, geleneksel elektriksel sinir uyarımı (ESU) tekniğine göre ortaya koyduğu çeşitli avantajlar vardır: (1) İnvaziv olmayan sinir uyarım yöntemi; (2) Gelişmiş uzamsal seçicilik; (3) Ölçümlerdeki elektriksel girişim sebepli ölçüm hataları giderilmesi. Ancak, bu avantajları sınırlayan hususlardan biri başarılı ve güvenli bir LSU için doku sıcaklığının dar bir pencereye hapsolmasıdır (41 C – 48 C). Bir diğer kısıtlama ise, sadece anlık yüzey sıcaklık ölçümünün mümkün olmasıdır. Bu sebeplerle, LSU tekniğinin başarıyla klinik uygulamalara ve özellikle, sinir uyarımı uygulamalarına etkili bir şekilde taşınması için yeni ısısal hasar kontrol yaklaşımlarına ihtiyaç vardır. Araştırma projesi, LSU esanasında Optik Eş-fazlı Tomografi (OCT) teknolojisini derinlikte çözümlenmiş ısısal doku hasar tespiti için kullanmaya olanak sağlayan bir başlık tasarımını çözüm yolu olarak dikkatlere sunar. Tasarım, OCT görüntüleri ile gerçek zamanlı doku görüntülerini karşılaştırmak için tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS) kamera da ekleyecektir. Tez önerisi ile sunulan modüler tarama başlığının özgün değerler şu şekilde özetlenebilir: (i) LSU tekniği gelişmekte olan lazer doku etkileşimi uygulama yöntemlerinden biridir. (ii) LSU tekniğinin önündeki sınırlardan biri narin sinir demetine lazer kaynaklı ısısal hasar verme olasılığıdır. OCT görüntüleme modeli ile derinlikte çözümlenmiş ısısal hasar değerlendirmesi LSU tekniğine taşınacaktır. (iii) Çok hızlı OCT görüntüleme sistemi inşa edilecektir. (iv) OCT görüntüleri ile gerçek zamanlı doku görüntülerini karşılaştırmak.
Özet (Çeviri)
Laser nerve stimulation (LNS) technique has several advantages over conventional electrical nerve stimulation (ENS) technique: (1) Non-invasive nerve stimulation method; (2) Enhanced spatial selectivity; (3) Elimination of measurement errors caused by electrical interference in measurements. However, one of the limitations of these advantages is that tissue temperature is confined to a narrow window (41 C – 48 C) for successful and safe LNS. Another limitation is that only instantaneous surface temperature measurement is possible. For these reasons, there is a need for new thermal damage control approaches for the successful transfer of the LNS technique to clinical applications and especially to nerve stimulation applications. The research project highlights Optical In-phase Tomography (OCT) technology during LNS as a head design solution that allows to use it for deep-resolved thermal tissue damage detection. The design will also add a complementary metal oxide semiconductor (CMOS) camera to compare OCT images with real-time tissue images. The unique values of the modular scanning head presented with the thesis proposal can be summarized as follows: (i) LNS technique is one of the developing laser tissue interaction application methods. (ii) One of the limitations of the LNS technique is the possibility of laser-induced thermal damage to the delicate nerve bundle. The thermal damage assessment resolved in depth with the OCT imaging model will be transferred to the LNS technique. (iii) A very fast OCT imaging system will be built. (iv) To compare OCT images with real-time tissue images.