Electrical energy generation with hybrid solar and wind power systems, a case study of wachili province in comoros island
Hibrit güneş ve rüzgâr enerjisi sistemi ile elektrik enerjisi üretimi, komoros adasındaki wachili örneği
  1. Tez No: 858114
  2. Yazar: FAISAL AHAMADA MMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN, PROF. DR. MEHMET AZMİ AKTACİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan nüfus yoğunluğu, artan yakıt fiyatları ve çevresel dalgalanmalarla birlikte enerji üretmek için yenilenebilir enerjinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Güneş ve rüzgar enerjisi yoluyla elektrik enerjisi üretimi, çevreyle uyumlu olup, özellikle Komor Adaları gibi elektrik enerjisi üretiminde fosil yakıta bağımlı olan ülkelerde ekonomik büyümeyi teşvik etmektedir. Wachili ilindeki halkın bir kısmı güneş enerjisini sadece aydınlatma amaçlı kullanıyor, bir kısmı da dizel jeneratör kullanıyor. Dizel jeneratörlerin maliyetli bir etkisi olduğu bilindiğinden aynı zamanda karbon artışına neden olmakta ve yüksek sıcaklıklar açısından çevreye olumsuz etkileri bulunmaktadır. Wichili eyaletinin ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, pil ve dizelden oluşan hibrit bir sistem oluşturup kurmakla sağlanabilir. Komor adasının elektrik şebekesine göre, komor adasındaki wachili bölgesinin elektriği saatte 0,5 ile 1,3 MWh civarında tüketilmektedir. Wachili bölgesindeki talep yükünü 24 saat civarında karşılayabilecek hibrit sistem kurulacaktir. Daha doğru sonuçlar elde etmek amacıyla hibrit sistemin tasarımında Homer programı kullanılmıştır. Homer programının ürettiği sonuçlar devletin elektrik şirketiyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population density, rising fuel prices, and environmental fluctuations, it has become necessary to use renewable energy to produce energy. The production of electrical energy through solar and wind energy as renewable energy is compatible with the environment and encourages economic growth, especially countries that depend on fossil fuel to produce electrical energy such as the Comoros Islands. It is necessary to exploit available renewable energy sources, such as solar and wind energy, to produce electricity. Although the electrical network has reached the province of Wachili, there is a major electrical crisis, as the electricity is cut off daily and sometimes there is no electricity within 24 hours. Some of the people in the province of Wachili use solar energy for lighting only, and some of them use diesel generators. As diesel generators are known to have a costly impact, they also cause an increase in carbon, and they have negative effects on the environment in terms of high temperatures. The solutions to the electrical problems in the province of Wichili in particular and the Comoros Islands in general. It is to create and establish a hybrid system that includes solar energy, wind energy, a battery, and diesel to supply the province of Wichili. Only battery and diesel are used in case of necessity. According to the power supply electricity of comoros island, wachili region in comoros island is consumpted around 0.5 to 1.3 MWh per hour. Establish hybid system be able to meet the demand load in wachili region around 24 hours. The Homer program was used to design the hybrid system to obtain more accurate results. The results produced by the Homer program will be compared with the government electric company.