A multiagent system based decision making framework for lean construction scheduling
Yalın inşaat planlaması için çoklu ajan temelli karar verme çerçevesi
- Tez No: 858199
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bir projenin başarısında veya başarısızlığında önemli bir faktör proje planlaması ve kontrolüdür. Planlama faaliyetleri belli bir düzeyde belirsizlik içerdiğinden, bunlarla baş etmenin en iyi yolu belirsizliğe uyum sağlamak ve çözüm için deneyime güvenmektir. Yalın planlama, Last Planner sistemi, Planla-Yap-Kontrol Et-Önlem Al döngüsü gibi yaklaşımlar, sorunları erkenden görünür hale getirerek bu konuyu desteklemektedir. Ancak farklı plan seviyeleri arasındaki bağlantının zayıf olması ve kısıtların belirlenmesine yönelik yavaş yaklaşım nedeniyle proaktiviteden reaktifliğe geçişten kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bilgiye erişim ve bilgi alışverişi de önemli sorunlardır. Bu sorunların üstesinden gelmek için operasyonların gerçek zamanlı otomatik yönetimi gereklidir. Bu nedenle, gerçek zamanlı işbirliğini, veri paylaşımını ve iletişimi kolaylaştıran yenilikçi bir proje planlama ve kontrol sistemi çerçevesi önerilmiştir. Sistemin gereksinimleri, yalın inşaat uygulamalarını yenilikçi inşaat ilerleme kontrol teknolojileri, yapay zeka ve dijital ikiz konseptiyle birleştiren, kullanıcılara projenin durumu hakkında güncel görsel bilgi sağlayan görsel bir sistem olarak belirlenmiştir, böylece yalın inşaat uygulamalarını desteklerken proje planlaması ve kaynak tahsisi konusunda karar alınmasına yardımcı olmak amaçlanmaktadır.Önerilen çerçevede iş akışı, Last Planner Sisteminde“yapmalı-yapılabiliryapılacak- yapıldı”prensibini temel alan 6 süreçten oluşmaktadır. Bu süreçler, kullanıcılar ve sistem arasındaki iş akışını ifade eder ve birlikte planla-yap-kontrol et-harekete geç döngüsünü uygular. Çoklu ajan sistemi, adaptasyon, çeviklik ve modülerlik özellikleriyle planlamadaki beklenmedik değişikliklere hızlı müdahale edebildiği için iş planı koordinasyonunda kullanılmıştır. Önerilen yapı, uzmanlarla yapılan görüşmelerle doğrulanmış ve sürecin görselleştirilmesini, tüm ekibin katılımıyla süreçler arasında iletişimi arttırdığı, koordinasyon ve entegrasyonu desteklediği, karar verme desteğini ve israfın azaltılmasını sağladığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
An important factor in the success or failure of a project is project planning and control. Since planning activities involve a certain degree of uncertainty, the best way to deal with them is to adapt to the uncertainty and rely on experience for solutions. Approaches such as lean planning, Last Planner system, Plan-Do-Check- Act cycle support this issue by making problems visible early. However, problems arise from weak connection between different plan levels and the slow approach to determining constraints causing a turn from proactivity to reactivity. At the same time, access to and exchange of information are also important problems. To overcome these problems, real-time automated management of operations is required. For this reason, framework for an innovative project planning and control system that facilitates real-time collaboration, data sharing and communication has been proposed. Requirements of the system have been identified as a visual system that combines lean construction practices with innovative construction progress control technologies, artificial intelligence and the digital twin concept, so as to provide users with up-to-date visual information about the status of the project and to help make decisions on project planning and resource allocation while supporting lean construction practices. The workflow in the proposed framework consists of 6 processes based on the“should-can-will-did”principle in the Last Planner System.These processes express the workflow between users and the system and together implement the plan-do-check-act cycle. Multi agent sytem are used for work plan coordination for their quick respose to unexpected changes in planning with their adaptation, agility and modularization qualities. Proposed fremwork has been validated by expert interviews and found to achieve visualization of the process, increased communication, coordination and integration between processes by involving whole team, decision making support and waste reduction.