Türkiye' de 2007 yılından önce güçlendirilmiş betonarme yapıların deprem performanslarının incelenmesi ve 2018 deprem yönetmeliği kapsamında değerlendirilmesi
Investigation of the seismic performances of strengthened reinforced cocrete structures in Turkey before 2007 and their assement/ strengthening in accordance with the 2018 earthquake regulations
- Tez No: 858322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇERİBAŞI, PROF. DR. FUAT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
1999 yılında gerçekleşen Adapazarı ve Düzce depremleri deprem odağına yakın bölgelerde çok ağır can ve mal kaybına neden olmuştur. Depremlerde oluşan kayıpların şokunun atlatılmasından sonra mevcut yapı stokunun değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi ihtiyacı acil olarak dikkat çekmiştir. Bu nedenle özellikle kamu binaları ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapılmış ve birçok yapı güçlendirilmiştir. Ancak 2007 yılına kadar yürürlükte olan 1998 deprem yönetmeliğinde mevcut yapıların deprem performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi ile ilgili kuralların bulunduğu bir bölüm yoktur. Bu nedenle 2007 yılına kadar projelendirilmiş yapısal değerlendirme ve güçlendirme uygulamalarının sorgulanması gerekmektedir. Bu doğrultuda planlanan bu tez çalışmasında 1983 yılında inşa edilmiş, 2001 yılında güçlendirilmesi yapılmış altı katlı betonarme bir yapı incelenmiştir. 1998 deprem yönetmeliği kural ve kontrollerinin yapının deprem performansını belirlemede ve güçlendirme projelerinin hazırlanmasında nasıl kullanıldığı incelenmiştir. Sonrasında yapının mevcut ve 1998 yönetmeliğine göre güçlendirilmiş durumları 2018 deprem yönetmeliğine göre değerlendirilmiştir. Yapının hem mevcut hem de 1998 yönetmeliği temel alınarak güçlendirilmiş durumları 2018 deprem yönetmeliği şartlarını sağlamadığı için yeni bir güçlendirme projesi önerilmiştir. Son olarak yapının üç hali; mevcut, 2001 yılında güçlendirilmiş durumu ve 2018 yönetmeliğine göre güçlendirilmiş durumu zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizler sonucunda değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar 2007 yılına kadar güçlendirilmiş tüm yapılar için yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes in Adapazarı and Düzce in 1999 caused significant loss of life and property in areas close to the earthquake epicenter. The urgent need to assess and strengthen the existing building stock became apparent after overcoming the shock of the losses in those earthquakes. Consequently, comprehensive efforts, especially concerning public buildings, were undertaken, leading to the reinforcement of many structures. However, until 2007, the 1998 earthquake regulations did not include rules related to the evaluation and strengthening of existing structures. Therefore, structural assessment and reinforcement practices planned until 2007 need to be scrutinized. In line with this, this thesis focuses on the examination of a six-story reinforced concrete structure built in 1983 and reinforced in 2001. The study investigates how the rules and checks of the 1998 earthquake regulations were utilized in determining the seismic performance of the structure and preparing reinforcement projects. Subsequently, the existing and 1998-regulation-based reinforced states of the structure were evaluated according to the 2018 earthquake regulations. As the structure's conditions, both current and reinforced based on the 1998 regulations, did not meet the requirements of the 2018 earthquake regulations, a new reinforcement project has been proposed. Finally, the three states of the structure-existing, reinforced in 2001, and reinforced according to the 2018 regulations-were evaluated in the time domain through nonlinear analyses. The results obtained were interpreted for all reinforced structures until 2007.