Göktürk-1 uydu görüntülerinde pus giderme
Haze removal in Göktürk-1 satellite images
  1. Tez No: 859282
  2. Yazar: NURSEN DAVDAV ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, Göktürk-1 uydu görüntülerinde pus kaynaklı atmosferik bozulmaların yol açtığı problemler ele alınmıştır. PCI Geomatica yazılımının sağladığı ATCOR atmosferik düzeltme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen pus giderme işlemi, başarılı bir şekilde atmosferik bozulmaları azaltarak görüntülerin kalitesini önemli ölçüde artırmıştır. Atmosferik düzeltme sonrasında, PCI Geomatica'nın Ortho Engine modülü kullanılarak yüksek çözünürlüklü ortofoto üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu aşama, pus etkilerinden arındırılmış, coğrafi referanslı ve hassas görüntülerin elde edilmesine olanak sağlamıştır. Ortaya çıkan ortofoto, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) uygulamalarında, arazi analizlerinde ve çeşitli uzaktan algılama projelerinde kullanılacak güvenilir bir veri kaynağı sunmaktadır. Tez kapsamında ayrıca, PCI Geomatica'nın Mosaic Tool ara yüzünde gerçekleştirilen görüntü zenginleştirme süreci detaylı bir şekilde incelenmiştir. Mosaic Tool, çeşitli görüntüleri birleştirme ve daha yüksek kaliteli bir görüntü oluşturma konusunda kullanılan bir araçtır. Bu aşama, ortofotolardan elde edilen verilerin daha derinlemesine analiz edilmesini sağlamış ve görüntü kalitesini önemli ölçüde artırmıştır. Bu tez çalışması, Göktürk-1 uydu görüntülerindeki atmosferik bozulmaların etkin bir şekilde giderilmesi ve elde edilen verilerin daha fazla değer katması için uygulanan aşamaları detaylı bir şekilde sunmaktadır. Ayrıca, kullanılan yöntemlerin pratik uygulamaları, elde edilen sonuçların önemi ve bu süreçlerin coğrafi bilgi sistemleri, tarım, çevre izleme gibi alanlarda nasıl kullanılabileceği üzerine vurgular yapılmıştır. Bu çalışma, uzaktan algılama alanında atmosferik düzeltme konusunda gerçekleştirilen kapsamlı bir metodolojinin potansiyelini vurgulamakta ve bu alandaki gelecekteki araştırmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the problems caused by atmospheric haze, particularly those related to the presence of haze, in Göktürk-1 satellite images. The haze removal process, carried out using the ATCOR atmospheric correction method provided by PCI Geomatica software, successfully reduced atmospheric disturbances and significantly improved the quality of the images. After atmospheric correction, high-resolution orthophoto production was performed using the Ortho Engine module of PCI Geomatica. This step allowed for the acquisition of images that were free of haze effects, georeferenced, and accurate. The resulting orthophoto provides a reliable data source for use in geographic information systems (GIS) applications, land analysis, and various remote sensing projects. The thesis also examines in detail the image enrichment process carried out in the Mosaic Tool interface of PCI Geomatica. Mosaic Tool is a tool used to combine multiple images and create a higher quality image. This step allowed for a more in-depth analysis of the data obtained from the orthophotos and significantly improved the image quality. This thesis work presents in detail the steps applied to effectively remove atmospheric disturbances in Göktürk-1 satellite images and add value to the obtained data. In addition, emphasis is placed on the practical applications of the methods used, the importance of the results obtained, and how these processes can be used in areas such as geographic information systems, agriculture, and environmental monitoring. This study emphasizes the potential of a comprehensive methodology for atmospheric correction in the field of remote sensing and aims to contribute to future research in this area.