Zonguldak bülent Ecevit üniversitesi Hastanesi'nde çölyak hastalığı tanısı ile takip edilen pediatrik yaş grubundaki hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of pediatric age group patients followed with a diagnosis of celiac disease at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital
  1. Tez No: 859612
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN, PROF. DR. GONCA HANDAN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde Çölyak hastalığı tanısıyla takip edilen pediatrik yaş grubundaki hastaların demografik, klinik özelliklerini geriye dönük incelemek ve bazı parametrelerde diyet öncesi ve sonrası değişimleri irdelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji kliniğinde 2010-2022 yılları arasında Çölyak hastalığı tanısıyla takip edilen, yaşları 2-17 arasında değişen 59 hasta dahil edildi. Çalışmamızda hastaların tanı yaşları, cinsiyetleri, ek otoimmün hastalık birliktelikleri, birince derece akrabalarında bu hastalığın görülme durumları, başvuru anındaki şikayetleri, boy-kilo ölçümleri ve persentil değerlerine ait bilgiler toplandı ve irdelendi. Hemoglobin, ferritin, AST, ALT, D vitamini, B12 vitamini, Folik asit, Ca, IgA, Çölyak antikorları, patoloji raporları ve kemik mineral dansitometrsi sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %66'sı kız idi. Ortalama tanı yaşı 8.84.5'tu. Birinci derece akrabalarında Çölyak hastalığı bulunan bireylerin oranı %10'du. Hastalar en sık karın ağrısı (%22) ve ishal (%22) gibi gastrointestinal semptomlarla başvurmuşlardı. En sık otoimmün hastalık birlikteliğinin Tip1 DM (%10) olduğu görüldü. Hastaların %53'ünün diyete uyumsuz olduğu görüldü. Hastaların %45'inde bozulmuş kemik mineralizyonu tespit edildi. Diyete uyumlu grupta Ca ve Hgb değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü. Diyete uyumlu grup ile uyumsuz grup arasında boy kilo persentillerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme görülmedi. Sonuçlar: Çölyak hastalarının büyük çoğunluğuna tanı konulamamaktadır. Hastalığın ekstraintestinal semptomlarla ortaya çıkabileceği ve hatta asemptomatik seyredebiceği konusunda halkın ve sağlık profesyonellerinin farkındalığının artırılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to retrospectively examine the demographic and clinical characteristics of pediatric age group patients who were followed up with the diagnosis of Celiac disease at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital and to examine the changes in some parameters before and after diet. Materials and Methods: 59 patients aged between 2 and 17, who were followed up with a diagnosis of Celiac disease at Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital Pediatric Gastroenterology clinic between 2010 and 2022, were included in our study. In our study, information about the patients' age at diagnosis, gender, comorbid autoimmune diseases, occurrence of this disease in their first-degree relatives, complaints at the time of admission, height-weight measurements and percentile values were collected and examined. Hemoglobin, ferritin, AST, ALT, vitamin D, vitamin B12, Folic acid, Ca, IgA, Celiac antibodies, pathology reports and bone mineral densitometry results were evaluated retrospectively. Results: %66 of the patients were girls. The average age at diagnosis was 8.84.5. The rate of individuals with first-degree relatives with Celiac disease was 10%. Patients most frequently presented with gastrointestinal symptoms such as abdominal pain (22%) and diarrhea (22%). The most common autoimmune disease association was Type 1 DM (10%). It was observed that 53% of the patients were non-compliant with the diet. Impaired bone mineralization was detected in 45% of the patients. A statistically significant increase was observed in Ca and Hgb values in the diet-compliant group. There was no statistically significant improvement in height and weight percentiles between the diet-compliant group and the non-compliant group. Conclusions: The majority of celiac patients cannot be diagnosed. It is important to raise the awareness of the public and healthcare professionals that the disease may present with extraintestinal symptoms and may even be asymptomatic