Febril konvülziyon proflaksisinde üç günlük intermittant levetirasetam etkinliğinin ve tolerabilitesinin araştırılması
Investigation of the effectiveness and tolerability of three-day intermittant levetiracetam in febrile convulsion prophylaxis
  1. Tez No: 859637
  2. Yazar: MERAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Febril kovülziyon (FK); çocuklarda en sık görülen iyi huylu konvülzif bozukluktur. Ancak anne-baba için oldukça endişelendirici bir durumdur. FK proflaksisinde üç günlük intermittant levetirasetam (LEV) etkinliği ve güvenilirliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu randomize kontrollü propektif çalışma Atatürk Üniversitesi Çocuk Nöroloji Bölümünde yapıldı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylandı. Yaşları 1 ay -60 ay arasında toplam 99 FK'lı çocuk çalışmaya katıldı. Çocuklar 2 gruba bölündü: LEV alan (n=52, 21±11,5 ay) ve LEV almayan (n=47, 21±10,7 ay) grup. LEV grubuna ateş başlangıcında 30 mg/kg/gün dozunda 3 gün LEV verildi. LEV almayan gruba ise sadece semptomatik tedavi verildi. 30 hafta febril atak ve FK rekürrensleri kaydedildi. Ayrıca LEV yan etkileri kaydedildi. Veriler SPSS 27.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Bulgular: LEV alan 52 çocuk 166 kez ateşli atak geçirdi. Bu çocuklardan 6'sında (%11,5) FK rekürrensi gözlendi. LEV almayan 47 çocuk 172 kez ateşli atak geçirdi. Bu çocuklardan da 12'sinde (%25,5) FK rekürrensi izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Febrile covulsion (FC) is the most common benign convulsive disorder in children. However, it is a very worrying situation for parents. We investigated the efficacy and safety of three-day intermittent levetiracetam (LEV) in FK prophylaxis. Materials and Methods: This randomized controlled prospective study was conducted in the Department of Pediatric Neurology at Atatürk University. It was approved by the Ethics Committee of Atatürk University Faculty of Medicine. A total of 99 children with FC between the ages of 1 month and 60 months participated in the study. The children were divided into 2 groups: the group that received LEV (n=52, 21±11.5 months) and the group that did not receive LEV (n=47, 21±10.7 months). The LEV group was given LEV at a dose of 30 mg/kg/day for 3 days at the onset of fever. The group that did not receive LEV received only symptomatic treatment. Febrile attack and FC recurrences were recorded for 30 weeks. In addition, LEV side effects were noted. The data were evaluated with SPSS 27.0 statistical program. Results: 52 children who received LEV had 166 febrile attacks. FC recurrence was observed in 6 (11.5%) of these children. The 47 children who did not receive LEV had 172 febrile attacks. Of these children, 12 (25.5%) had FK recurrence.