Kemalpaşazâde'nin el-Fevâidü'l-Mütra'atü'l-Hiyâz fî Şerhi Kitabi'r-Riyâz isimli eserindeki şerh metodu
The method of sharh of the hadiths in the Kemalpashazada's book: Al-Fawa'id al-Mutra'at al-Hiyaz fi Sharhi Kitab al-Riyaz
- Tez No: 859669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGİHAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmamızın konusu 16. Yüzyılda Osmanlı devletinde hatırı sayılır bir konumda bulunan Kemalpaşazâde'nin hayatı ve el- Fevâidü'l Mütra'atü'l- Hıyâz fî Şerhi Kitâbi'r-Riyâz isimli eserinde izlemiş olduğu metottur. Araştırmamız 3 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş mahiyetinde olmakla beraber araştırmanın konusu ve önemi belirtilirken tez de uygulanan metod ve kullanılan kaynakların zikredilmesiyle son bulmaktadır. İkinci bölümde ise; müellifimiz Kemalpaşazâde'nin içinde bulunduğu ortam ve şartlar özet bir şekilde gösterilerek hayatı ve ilmi kişiliğine değinilmiş hemen akabinde Nevevî için de aynı sıralama gözetilerek ilgili bölümler biraz daha kısa tutulmuştur. Bölüm sonu olarak Riyâsü'z-Sâlihîn isimli eserden bahsedilerek ikinci bölüm bitirilmiştir. Üçüncü bölüme geldiğimizde ise, metot incelemesi ve şerhte kullanılan kaynakların tespit edilmesi bu bölümde yer almaktadır. Şerh literatüründe gerekli görülen hususlar örneklerle izah edilerek tez bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is the life of Kemalpaşazazâde, who had a considerable position in the Ottoman state in the 16 th century, and the method he followed in his work titled“al- Fawâıdu'l Muddarıdat'ul- Heyaz fı sharhı Kıtab'ar-Rıyad”. Our research consists of 3 chapters. The first chapter is in the form of an introduction and ends with the subject and importance of the research and the method applied in the thesis and the sources used. In the second part, the environment and conditions in which our author Kemalpaşazâde lived were summarized and his life and scholarly personality were mentioned, and then the relevant sections were kept a little shorter by following the same order for al-Nawawî, and finally the second part was completed by mentioning the work named Riyâsu'z-Sâlihîn. When we come to the third chapter, the methodological analysis and the identification of the sources used in the commentary are included in this chapter. The thesis is concluded by explaining the issues deemed necessary in the commentary literature with examples.