Social media data filtering and analysis using mapreduce programming model
Mapreduce programlama modelini kullanarak sosyal medya veri filtreleme ve analizi
- Tez No: 859823
- Danışmanlar: DR. RAJİV RANJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sosyal medya son yıllarda evrensel kabul görmesi nedeniyle her dakika büyük miktarda veri üretiyor. En önemli sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter, web üzerindeki milyonlarca kullanıcıya yönelik bir bilgi hazinesidir. Bu bakımdan Twitter veri analizine yönelik çalışmaların amacı, Twitter verilerinden değerli desenler ve bilgiler bulmaktır. Dakikada milyonlarca tweet atılması nedeniyle büyük veri kümeleri oluşuyor. Bu verilerin analizi verimli ve ileri işleme teknikleri gerektirir. Bu nedenle Twitter sosyal medya platformu MapReduce algoritmasını uygulamaya uygundur. Bu projenin amacı heyelanlarla ilgili tweetleri sınıflandırmak için bir konsept geliştirmektir. Odak noktası, kümelerdeki Twitter verilerini yönetebilen Büyük Veri mimarisi olacak. Bu nedenle büyük veri analizi için Hortonworks'ün Hadoop platformu üzerinde MapReduce algoritması incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda tweetlerin oluşturulma tarihi ve tweetlerin atıldığı ülkeler temel alınarak veri kümeleri oluşturulacak. Ayrıca bilgiler Google Earth'te görselleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Social media has been generating a large amount of data every minute because of its universal acceptance in recent years. Twitter, one of the most important social media sites, is a wealth of information for millions of users on the web. In this respect, the purpose of the studies on Twitter data analysis is to find valuable patterns and information from Twitter data. Due to tweeting millions of tweets per minute, large data clusters are created. The analysis of these data requires efficient and advanced processing techniques. For this reason, the Twitter social media platform is suitable for implementing the MapReduce algorithm. The aim of this project is to develop a concept to classify tweets about landslides. The focus will be on the Big Data architecture, which can manipulate Twitter data on clusters. For this reason, the MapReduce algorithm has been studied on Hortonworks' Hadoop platform for big data analysis. As a result of these studies, data clusters will be created based on the date of creation of tweets and the countries where the tweets are tweeted. In addition, the information will be visualised on Google Earth.