DigiSapiens kısa filmi bağlamında Marx'ın yabancılaşma teorisi üzerinden dijital çağın yeni insanı
The new human of the digital age through Marx's theory of alienation in the context of the short film DigiSapiens
- Tez No: 859910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Sosyoloji, Science and Technology, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kapitalist üretim tarzının insanla olan ilişkisi, psikolojik ve sosyolojik yönü Marksist düşüncenin temel dayanakları olmuştur. Marx, insan doğası ve emek arasında diyalektik bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin kapitalist sistem tarafından engellendiğini ve yabancılaşma olgusunun saptırılan bu ilişkiden ortaya çıktığını savunmuştur. Marx, bu bağlamda insan doğası ile kapitalist sistem arasındaki ilKapitalist üretim tarzının insanla olan ilişkisi, psikolojik ve sosyolojik yönü Marksist düşüncenin temel dayanakları olmuştur. Marx, insan doğası ve emek arasında diyalektik bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin kapitalist sistem tarafından engellendiğini ve yabancılaşma olgusunun saptırılan bu ilişkiden ortaya çıktığını savunmuştur. Marx, bu bağlamda insan doğası ile kapitalist sistem arasındaki ilişkiye sosyal bir somutluk kazandırmıştır. Tarihsel ilerleme düzleminde düşünüldüğünde teknolojik gelişmelerin, üretim tarzlarının da etkisiyle yeni yaşam biçimleri yarattığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında Marksist teorinin dayanakları incelenmiş olup, insanın yabancılaşma süreçleri Marksist teori özelinde araştırılmıştır. Yine bu araştırmalara bağlı olarak DigiSapiens filmi üzerinden, kapitalizm ile insan doğası arasındaki ilişki, insanın metalaşması, kapitalist dijital çağ ve yeni tip yabancılaşma gibi kavramların sosyolojik ve psikolojik yönleri analiz edilmiştir. Filmde insan ve insan doğasının kapitalist sistemdeki yabancılaşma boyutları gösterilmeye çalışılmıştır.işkiye sosyal bir somutluk kazandırmıştır. Tarihsel ilerleme düzleminde düşünüldüğünde teknolojik gelişmelerin, üretim tarzlarının da etkisiyle yeni yaşam biçimleri yarattığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında Marksist teorinin dayanakları incelenmiş olup, insanın yabancılaşma süreçleri Marksist teori özelinde araştırılmıştır. Yine bu araştırmalara bağlı olarak DigiSapiens filmi üzerinden, kapitalizm ile insan doğası arasındaki ilişki, insanın metalaşması, kapitalist dijital çağ ve yeni tip yabancılaşma gibi kavramların sosyolojik ve psikolojik yönleri analiz edilmiştir. Filmde insan ve insan doğasının kapitalist sistemdeki yabancılaşma boyutları gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the capitalist mode of production and human beings, its psychological and sociological aspects have been the main pillars of Marxist thought. Marx argued that there is a dialectical relationship between human nature and labor and that this relationship is obstructed by the capitalist system and that the phenomenon of alienation emerges from this distorted relationship. In this context, Marx gave a social concreteness to the relationship between human nature and the capitalist system. When considered on the plane of historical progress, it is seen that technological developments have created new forms of life with the effect of modes of production. In this thesis, the foundations of Marxist theory have been examined and the processes of human alienation have been investigated in the context of Marxist theory. Based on this research, the sociological and psychological aspects of concepts such as the relationship between capitalism and human nature, the commodification of human beings, the capitalist digital age and the new type of alienation were analyzed through the film DigiSapiens. In the movie, it was tried to show the dimensions of alienation of human and human nature in the capitalist system.